Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Otwarcie kaplicy pw. św. Tomasza Becketa

2016-06-20, Poniedziałek

W piątek 17 czerwca 2016 r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyło się oficjalne otwarcie śląskiej Sainte Chapelle. Mszę św. celebrował ordynariusz opolski ks. bp dr hab. Andrzej Czaja a homilię wygłosił biskup gliwicki, ks. prof. dr hab. Jan Kopiec.

Dokładnie o godz. 13.00 w kaplicy pw. św. Tomasza Becketa rozpoczęła się Msza św. z okazji otwarcia i poświęcenia kaplicy oraz obchodów Roku Jubileuszowego 1050-lecia Chrztu Polski. Oprawę muzyczną wydarzenia przygotował Chór „Brzezie” pod dyrekcją Aleksandry Gamrot.

Natomiast o godz. 21.00 na scenie wystąpił światowej sławy tenor Marek Torzewski. Wykonawca, który równie swobodnie czuje się na stadionie sportowym, jak i w La Scali pod batutą najsłynniejszych dyrygentów.

Po koncercie i niespodziance w postaci fajerwerków dla uczestników wydarzenia rozpoczęła się projekcja filmu pt. „Gotycka Perła”.

Wydarzenia poprzedziła konferencja z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. W sali konferencyjnej na zamku wygłoszone zostały następujące wykłady:

10.00 - 10.55  – „Chrzest Mieszka I i jego wpływ na rozwój religii chrześcijańskiej oraz bractw zakonnych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem zakonu Dominikanów i kandydatki na błogosławioną Eufemię z rodu Piastów” – prof. ksiądz Jarosław Kupczak OP
11:10 - 12:05 – „Chrzest Mieszka I i jego wpływ na rozwój chrześcijaństwa na Śląsku” – ksiądz biskup Jan Kopiec.