początek strony

Aktualności - Starostwo Powiatowe

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Powiat raciborski na Targach Tour Salon w Poznaniu

2017-02-20, Poniedziałek
 

Blisko 300 wystawców z 22 krajów prezentowało w Poznaniu miejsca i atrakcje turystyczne. Wśród nich na stoisku regionalnym Śląskiej Organizacji Turystycznej, po raz pierwszy w nowo powstałej ekspozycji poświęconej zachodniej części województwa promował się powiat raciborski i miasto Racibórz. Podczas targów tradycyjnie przyznane zostały nagrody i certyfikaty. Niektóre z nich przyjechały właśnie do Raciborza.

Udział w Targach Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon 2017 (17-19 lutego br.) to efekt współpracy samorządów naszego regionu, które na najbliższe dwa lata podjęły decyzję o wspólnej promocji. Na nowej, powiększonej części stoiska województwa śląskiego ramię w ramię prezentują się: Rybnik, Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego, powiat raciborski, miasto Racibórz oraz Miasteczko Westernowe Twinpigs z Żor. A tę część województwa promuje zdjęcie właśnie z naszego powiatu, a mianowicie - Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach.

Wystawcy przygotowali dla odwiedzających liczne atrakcje, na stoiskach był gwar rozmów, można było skosztować regionalnych specjałów. Na stoisku ziemi raciborskiej prezentowane były foldery, broszury i mapy turystyczne powiatu i poszczególnych samorządów oraz program rabatowy dla odwiedzających powiat. Nie zabrakło produktów spożywczych i gadżetów. Oferta turystyczna powiatu została także zaprezentowana biurom podróży. Dodatkowo odwiedzający targi wzięli udział w konkursach, w tym przygotowanych specjalnie przez powiat raciborski. Wzmocnieniem wizerunkowym województwa śląskiego były występy Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

Podczas tej największej turystycznej imprezy w Polsce poznaliśmy również zwycięzców różnych konkursów i nagród branży turystycznej. W piątek rozstrzygnięto konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepsze centra informacji turystycznej. W kategorii obiektów dwugwiazdkowych trzecie miejsce zdobył Punkt Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Nagroda cieszy tym bardziej, że trafia na Zamek już po raz drugi (pierwszy raz w 2013 r.). Obecnie Zamek Piastowski w Raciborzu odwiedza ponad 140 tysięcy turystów rocznie i z każdym rokiem jest ich więcej. By utrzymać zarówno zainteresowanie obiektem oraz jak najlepiej pomóc turyście Zamek stale poprawia i uatrakcyjnia ofertę oraz doskonali jakość obsługi klientów.

Konkurs ma już 12-letnią tradycję i ma przede wszystkim na celu podnoszenie jakości usług świadczonych w punktach i centrach informacji turystycznej dla turystów krajowych i zagranicznych. Wyróżnione przez Krajową Kapitułę Konkursową podmioty stanowią wzorzec dla osób zarządzających informacją turystyczną w Polsce. W tym roku po raz pierwszy konkursowi patronowało Ministerstwo Sportu i Turystyki. W konkursie udział wzięły punkty informacji turystycznej certyfikowane według nowego regulaminu, który wszedł w życie 1 czerwca 2016 roku. Również po raz pierwszy laureaci konkursu otrzymali, poza dyplomami i statuetkami, atrakcyjne nagrody rzeczowe. Ponadto, wszyscy laureaci będą prezentowani w ramach kampanii promocyjnej w mediach elektronicznych i społecznościowych POT.

Także w VI edycji konkursu Róża Regionów jedno z wyróżnień  trafiło do Raciborza. Tym razem za serię wydawniczą „Racibórz sentymentalny / Racibórz – szlakiem legend i podań / Racibórz – królestwo gotyku” wyróżnienie zdobyło miasto Racibórz.

Natomiast Złoty Certyfikat 2016 otrzymała Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Przypomnijmy, że w tym festiwalu kultury dziedzictwa przemysłowego uczestniczy Zabytkowa Kolejka Wąskotorowa w Rudach.

Kolejnym wydarzeniem turystycznym, w którym udział weźmie powiat raciborski będą XXIII Targi Regionów Turystycznych NA STYKU KULTUR w Łodzi w dniach 17-19 marca br.

wszystkie