Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Raciborski Plastyk na Tygodniu Sztuki w niemieckim Elbe-Elster

2015-08-19, Środa

W dniach 9-16 sierpnia 2015 roku uczniowie Liceum Plastycznego, działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, po raz kolejny wzięli udział w Tygodniu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez partnerski powiat Elbe-Elster w Niemczech.

W ciągu tygodnia uczennice: Agnieszka Wardęga, Paulina Soika, Jolanta Lamla i Katarzyna Sobol, brały udział w interesujących warsztatach plastycznych, odbywających się na terenie zabytkowego kompleksu w Gut Saathain. Podczas warsztatów, prowadzonych przez mieszkającego w Niemczech, a pochodzącego z Armenii, artystę plastyka i architekta Ararata Haydeyana, uczestnicy ćwiczyli malowanie portretów, tworzenie grafik, akwarel oraz studiów z natury i architektury. Wśród dzieci i młodzieży znaleźli się między innymi uczniowie z Armenii, Niemiec (z powiatu Elbe-Elster oraz zaprzyjaźnionego powiatu Märkischer Kreis), a także z Polski, reprezentowanej nie tylko przez uczennice raciborskiego plastyka, ale także przez młodzież z Nakła nad Notecią. Wspólne tworzenie, a także spędzanie wolnego czasu, było doskonałą okazją do rozwijania nie tylko umiejętności plastycznych, rozbudzania wyobraźni, ale i komunikacji, poznawania innych kultur, obyczajów i zawierania nowych, inspirujących znajomości.

Warsztaty zostały zwieńczone wernisażem, podczas którego wystawiono prace powstałe w trakcie wspólnie spędzonego tygodnia. Poza warsztatami organizatorzy zadbali o czas wolny – nie zabrakło wspólnego gotowania, grillowania, ogniska, wyjazdu na basen, kręgle, mini golfa, a także całodniowej wycieczki do Drezna, podczas której uczestnicy zwiedzili najważniejsze zabytki miasta oraz galerię Starych Mistrzów. Organizatorami wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Raciborzu, które sfinansowało wyjazd, oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu. Opiekunami młodzieży były Marzena Kacprowicz, wicedyrektor ZSO nr 1 oraz Katarzyna Kwiotek, nauczycielka historii sztuki i muzyki.

Źródło: ZSO nr 1 w Raciborzu