Kalendarium wydarzeń

Godzina:
17:00

,,Błogosławiony ks. EMIL SZRAMEK. Pierwszy błogosławiony z ziemi raciborskiej’’

Wieczory Polskie w DK STRZECHA są pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz. Pomysłodawca i organizator: Zbigniew Ciszek.

W programie

- wykład prof. dr hab. Franciszka  Marka

- prezentacja muzyczna twórców polskich  w wykonaniu uczniów  PSM I st. im. S. Moniuszki w Raciborzu

- prezentacja pieśni polskich w wykonaniu chóru mieszanego  BRZEZIE  z parafii św. Mateusza i Macieja  pod  dyr. Aleksandry  Gamrot

Wstęp wolny.

GWIAZDKA SERC - „800-lecie! Co o tym wiecie?"

Godzina:
18:00

Raciborska Izba Gospodarcza ma zaszczyt po raz XVII zaprosić na koncert charytatywny GWIAZDKA SERC!
Temat tegorocznej Gwiazdki "800 lecie! co o tym wiecie?" jest ściśle związany z rokiem jubileuszu Praw Miejskich Raciborza.
Na scenie zobaczycie wiele znanych twarzy ze świata biznesu, kultury i nie tylko!
Niech Raciborskie Centrum Kultury wypełni się po brzegi wspaniałą publicznością!

Bilety-cegiełki do nabycia:

Raciborska Izba Gospodarcza, ul. Batorego 7 (I piętro)
Cech Rzemiosł Różnych, Kilińskiego 2
Piwiarnia Racibórz, Wojska Polskiego 9 h,
Raciborskie Centrum Kultury (kasa), Chopina 21,

ceny wejściówek: 20 ,-  30,- 40,-  50,-  60,-

Środki ze sprzedaży biletów - cegiełek zostaną przekazane potrzebującym z terenu Raciborszczyzny.

2016-12-01Konkurs wiedzy „Więzień labiryntu”

Konkurs wiedzy z dwóch pierwszych tomów cyklu „Więzień Labiryntu” Jamesa Dashnera:

• „Próby ognia”

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 lutego w oddziałach i filiach biblioteki. Regulamin konkursu dostępny na stronie www.biblrac.pl. Konkurs odbędzie się 23 lutego o godz. 16.00 w bibliotece przy Kasprowicza 12.

2017-01-05WSZYSTKO… JEST LICZBĄ

Czy matematyka to tylko oderwane od rzeczywistości liczby, wzory i rysunki?  Odwiedzając wystawę interaktywną z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, można przekonać się, że matematykę łatwo znaleźć wokół nas, i że znajduje ona praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach aktywności człowieka.  Bo przecież…

Wszystko… jest liczbą

O tym, że matematyka jest obecna w otaczającym nas świecie, wiedziano już 2500 lat temu – stwierdzenie „Wszystko jest liczbą” powstało w krotonie, w szkole założonej przez słynnego Pitagorasa. Osoba odwiedzająca wystawę może stać się na chwilę renesansowym malarzem studiującym zasady perspektywy, uczniem Pitagorasa odkrywającym przy pomocy monochordu matematyczne zasady tworzenia akordów muzycznych czy geografem odkrywającym tajniki projekcji kartograficznych. Na wystawie można też poznać rozkosze „łamania głowy”, rozwiązując zagadki geometryczne i topologiczne. Nasz świat staje się coraz bardziej cyfrowy. oznacza to, że matematyki używamy na codzień  – wykonując przelew bankowy, kupując coś w sklepie, oglądając film w kinie czy słuchając muzyki.

Te i wiele innych zagadnień  (nieraz bardzo zaskakujących) związanych z otaczającymi nas liczbami zaprezentowano nie tylko poprzez opisy, ale także w formie eksperymentów, które odwiedzający wystawę może samodzielnie przeprowadzić.

2017-01-09800-lecie praw miejskich Raciborza: Plebiscyt na najważniejsze wydarzenie

Raciborska biblioteka zaprasza do udziału w Plebiscycie na najważniejsze wydarzenie w dziejach Raciborza.

Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w konkursie?

1. Odwiedzić profil Biblioteki na Facebooku - https://www.facebook.com/biblrac
  2. Znaleźć post oznaczony hasłem „Najważniejsze wydarzenie w dziejach Raciborza”
  3. Dodać komentarz zawierający propozycję wydarzenia

Wszystkich, którzy nie posiadają konta na Facebooku, zapraszamy do wypełnienia formularzy w dowolnym oddziale lub filii biblioteki. Szczegóły na www.biblrac.pl

2017-01-09Konkurs wiedzy „Więzień labiryntu”

• „Próby ognia”

2017-01-09Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Ach, ta Astrid Lindgren!”

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pacynki tematycznie związanej z wybranym bohaterem powieści Astrid Lindgren. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi 24 marca o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12. Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.

2017-01-09Rodzinny konkurs wiedzy „Czytał dziadek, czytał tata, czytasz ty?” „Muminki” Tove Jansson

Pytania konkursowe pochodzić będą z książek Tove Jansson:

- „W dolinie Muminków”

- „Lato Muminków”.

Uczestnikiem konkursu może być drużyna rodzinna dwu lub trzyosobowa, w której skład wchodzi co najmniej jedno dziecko w wieku do 16 lat. Zgłoszenia przyjmowane do 15 marca. Konkurs odbędzie się 18 marca o godz. 10.00 w EURECE. Szczegółowy regulamin dostępny na www.biblrac.pl.

2017-01-09Konkurs wiedzy „Dzieci z Bullerbyn”

Konkurs wiedzy z książki „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 marca w oddziałach i filiach biblioteki. Regulamin konkursu dostępny na stronie www.biblrac.pl. Konkurs odbędzie się 15 marca o godz. 16.00 w EURECE.

2017-01-09Kurs komputerowy „Internet 55+”

Kurs adresowany jest do osób po 55 roku życia, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z komputerem lub chciałyby zdobyć nowe umiejętności. Kurs trwa 7 tygodni, spotkania odbywają się raz w tygodniu w godzinach 12.45 – 14.15 lub 14.30 –16.00.

Zgłoszenia na kurs będą przyjmowane do 31 stycznia w Sekretariacie Biblioteki na ul. Kasprowicza 12 lub telefonicznie pod nr  tel. 32 415 37 24. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona! W pierwszej kolejności zapraszamy osoby, które nie uczestniczyły w poprzednich edycjach kursu.

2017-01-13Zima w mieście

2017-01-16„Baśniowy świat Walta Disneya”- Ferie z Biblioteką 2017

Zapraszamy dzieci i młodzież na zajęcia do fili i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla. Szczegółowy plan zajęć Ferii z Biblioteką 2017 na stronie www.biblrac.pl - zakładka Kalendarz.

2017-01-16Akcja Zima 2017 w Nędzy

2017-01-23Akcja Zima 2017 w Nędzy