początek strony

Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2017-11-23

2017-09-26Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Racibórz w legendach i tajemnicach”

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny organizowany w ramach obchodów 800-lecia nadania praw miejskich., którego przedmiotem jest wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki lub pracy przestrzennej tematycznie związaną z historią Raciborza. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród nastąpi  7 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 w Bibliotece przy ul. Jana Kasprowicza 12.

Regulamin oraz formularze zgłoszenia dostępne na www.biblrac.pl.


więcej

2017-10-27Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.


więcej

2017-11-02Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej – wystawa prac

Siódma edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej gromadzącego twórców, którzy posługują się fotografią otworkową -  techniką wykonywania zdjęć przy pomocy aparatu typu camera obscura.

Na wystawie w bibliotece będzie można obejrzeć prace:

  • Pawła Janczaruka (Zielona Góra)-"Ostatnie zdjęcie"

Dirceu Maués (Brazylia)-"Pocztówki z Brazylii" (wystawa poOFFOwa)


więcej

2017-11-23Wykład - Teoria prawa

Godzina:
16:30

23 listopada o godz. 16.30 w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nędzy odbędzie się wykład - Teoria prawa. Poprowadzi go Konrad Dziuba.

Wstęp wolny, przyjśc może każdy.


więcej

2017-11-23Raciborzanie śpiewają GAUDE MATER POLONIA

Godzina:
18:45

Zapraszamy na koncert zatytułowany "Raciborzanie śpiewają Gaude Mater Polonia", który odbędzie się 23 listopada o godz. 18.45 w Kościele WNMP przy ul. Mickiewicza 8 w Raciborzu.

 Wykonawcy:

o. Tomasz Jarosz,

Marta Gamrot - Wrzoł,

Mateusz Goniowski,

Anna Panek,

Marzena Korzonek,

Barbara Skora,

Chór Mieszany BRZEZIE - dyrygent Aleksandra Gamrot,

Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna PSM,

Andrzej Rosół.

Wstęp wolny


więcej

2017-11-23Raciborzanie śwpiewają "Gaude Mater Polonia"

Godzina:
18.45
Wykonawcy: o. Tomasz Jarosz – bas, Marta Gamrot–Wrzoł – sopran, Mateusz Goniowski – organy, Anna Pannek – mezzosopran, Marzena Korzonek – mezzosopran, Barbara Skora – flet, Chór Mieszany „Brzezie”, Aleksandra Gamrot – dyrygent, Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach, Andrzej Rosół – dyrygent, słowo o muzyce. W programie: Graduał Raciborski oraz utwory: A. Vivaldiego, G. H Haendla, J. Pachelbela, C. Chaminade, J. Hisaishi, M. Lorenca, P. Rubika. Koncert został objęty patronatem honorowym Prezydenta Miasta Racibórz.
więcej