Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2017-11-30

GWIAZDKA SERC - „800-lecie! Co o tym wiecie?"

18:00

Raciborska Izba Gospodarcza ma zaszczyt po raz XVII zaprosić na koncert charytatywny GWIAZDKA SERC!
Temat tegorocznej Gwiazdki "800 lecie! co o tym wiecie?" jest ściśle związany z rokiem jubileuszu Praw Miejskich Raciborza.
Na scenie zobaczycie wiele znanych twarzy ze świata biznesu, kultury i nie tylko!
Niech Raciborskie Centrum Kultury wypełni się po brzegi wspaniałą publicznością!

Bilety-cegiełki do nabycia:

Raciborska Izba Gospodarcza, ul. Batorego 7 (I piętro)
Cech Rzemiosł Różnych, Kilińskiego 2
Piwiarnia Racibórz, Wojska Polskiego 9 h,
Raciborskie Centrum Kultury (kasa), Chopina 21,

ceny wejściówek: 20 ,-  30,- 40,-  50,-  60,-

Środki ze sprzedaży biletów - cegiełek zostaną przekazane potrzebującym z terenu Raciborszczyzny.

2017-10-27Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

2017-11-02Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej – wystawa prac

Siódma edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej gromadzącego twórców, którzy posługują się fotografią otworkową -  techniką wykonywania zdjęć przy pomocy aparatu typu camera obscura.

Na wystawie w bibliotece będzie można obejrzeć prace:

• Pawła Janczaruka (Zielona Góra)-"Ostatnie zdjęcie"

Dirceu Maués (Brazylia)-"Pocztówki z Brazylii" (wystawa poOFFOwa)

2017-11-30Andrzejki z zespołem „60 PLUS” na Zamku Piastowskim

18:00

2017-11-30Yeyoung Sohn (sopran) - 12. Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego

19:00

Niebiański głos i spektakularna koloratura to cechy, którymi każdorazowo zachwyca publiczność pochodząca z Korei Południowej sopranistka - Yeyoung Sohn. Niespotykany koloraturowy głos, który nagrodzony został dziesiątkami międzynarodowych nagród m.in. na Międzynarodowym Konkursie Debussy’ego w Salzburgu, VII Międzynarodowym Konkursie Europejskiej Fundacji Promocji Sztuki Wokalnej „Złote Głosy”, Międzynarodowym Konkursie im. Pustina w Zdar nad Sazavou w Czechach, XI Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym Belcanto w Nałęczowie, XXV Międzynarodowym Styczniowym Festiwalu w Brześciu (Białoruś), Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Marmande oraz Canari (Francja), Konkursie Operetek i Musicali im. Iwony Borowickiej w Krakowie. Tym razem rozbrzmiewać będzie on w przepięknych ariach baroku i klasycyzmu w kompozycjach geniuszy swoich epok – Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Henry Purcell’a i Wolfganga Amadeusza Mozarta. W koncercie nie zabraknie wirtuozowskich arii koloraturowych, które dla przeciwwagi przeplatać się będą z pięknymi mozartowskimi kantylenami.

Yeyoung Sohn śpiewała na wielu znakomitych festiwalach i gościła w pięknych salach koncertowych na świecie, takich jak Centrum Sztuki Fukuoka w Japoni, Daegu w Korei Południowej, Palais de France w Turcji.

Koreańskiej sopranistce towarzyszyć będzie niemniej utytułowana, pochodząca z Białorusi, pianistka Oksana Svekla.