Racibórz, lipiec 2025 r.-Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu zakończył jedną z najnowocześniejszych modernizacji energetycznych w polskiej służbie zdrowia. Dzięki kompleksowej termomodernizacji, montażowi pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych i nowoczesnemu systemowi zarządzania energią, placówka staje się niemal samowystarczalna energetycznie i gotowa na przyszłość bezemisyjnych źródeł ciepła.
Projekt o wartości ponad 37 milionów złotych, dofinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, środków powiatu i szpitala objął pełne docieplenie budynków, wymianę stolarki okiennej, modernizację systemu grzewczego i oświetlenia oraz instalację odnawialnych źródeł energii. Kluczowym elementem inwestycji była budowa nowej kotłowni hybrydowej z dwoma kotłami gazowymi i pompami ciepła zasilanymi przez ponad 1000 paneli fotowoltaicznych oraz ponad 200 odwiertami geotermalnymi.
Zainstalowana farma PV o mocy blisko 577 kWp oraz pompy ciepła o mocy ponad 1 MWt pozwalają nie tylko zasilać szpital w energię elektryczną i cieplną, ale także chłodzić jego wnętrza latem. W efekcie placówka może generować oszczędności rzędu 150–200 tys. zł miesięcznie i znacząco ograniczyć emisję CO₂ -nawet o 2850 ton rocznie.
-To ekologiczny skok w XXI wiek-mówi Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda . - Nasz szpital to dziś wzór nowoczesnego, oszczędnego i przyjaznego środowisku obiektu medycznego. Jesteśmy dumni, że udało się zrealizować tę inwestycję z myślą o pacjentach i przyszłych pokoleniach.
Dzięki inwestycji Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu jest jednym z pierwszych publicznych obiektów medycznych w Polsce z pełnym zapleczem OZE i realną niezależnością energetyczną w sezonie grzewczym.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w projekt, a w szczególności dla Dyrektora Szpitala Rejonowego w Raciborzu - Ryszarda Rudnika za ogromne wsparcie i zaangażowanie.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H