początek strony

Współpraca Powiatu Raciborskiego z Miastem Komsomolsk

Strona główna / Powiat Raciborski / Nasi Partnerzy / Miasto Horishni Plavni / Współpraca Powiatu Raciborskiego z Miastem Komsomolsk

1. W dniach 29-31.07.2010 r. w powiecie raciborskim gościła 2-osobowa delegacja z Miasta Komsomolsk. W dniu 30.07.2010 r. w Starostwie Powiatowym w Raciborzu podpisano memorandum o przyjaźni pomiędzy Powiatem Raciborskim a Miastem Komsomolsk (Ukraina, Obwód Połtawski). Podpisy złożyli Adam Hajduk Starosta Raciborski oraz Nelya Karpets Sekretarz Rady Miasta Komsomolsk. W ten sposób oba samorządy potwierdziły zamiar kontynuowania prac zmierzających do nawiązania trwałej współpracy, której celem jest wymiana w dziedzinie edukacji, kultury i sportu oraz ułatwiania kontaktów między przedsiębiorstwami i organizacjami działającymi na obu obszarach. W trakcie pobytu ukraińska delegacja uczestniczyła w spotkaniach w Starostwie, zwiedziła raciborski Szpital oraz odwiedziła Gminę Pietrowice Wielkie.                                                                                                                                

2. Wstępna wizyta w Mieście Komsomolsk obejmowała wizyty w szkołach, instytucjach i przedsiębiorstwach miejskich takich jak: oddział położniczy w szpitalu miejskim, dwie placówki szkolne I-III stopnia, przedsiębiorstwa  Ferrexpo Poltava Mining, Slavutich-Ruda-Ukraine Ltd. oraz Flamingo-textile. Przedstawiciele delegacji Powiatu Raciborskiego wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami władz miasta Komsomolsk, podczas którego odbyły się rozmowy dotyczące ustalenia ostatecznej treści umowy partnerskiej, która została podpisana przez Starostę Raciborskiego dnia 21.09.2010 r. Podczas wizyty w mieście Komsomolsk nawiązano również współpracę pomiędzy Gimnazjum nr 3 a Szkołą Średnią I-III nr 2 z rozszerzoną matematyką. Dodatkowo delegacja wzięła udział w programie kulturalnym oraz złożyła wizytę w mieście Kremenczuk podczas otwarcia ceremonii „Gong Pokoju”.

3. W dniach 19-21 maja 2011 r. 3-osobowa delegacja w składzie starosta Adam Hajduk, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Raciborskiego Brygida Abrahamczyk oraz Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Ryszard Winiarski, przebywała z oficjalną wizytą w partnerskim mieście Komsomolsk. W tym samym czasie w Międzynarodowym Festiwalu „Artystyczne Konstelacje” uczestniczyło 22 członków Zespołu Tanecznego „Łężczok”. W trakcie wizyty przedstawiciele Powiatu wzięli udział m.in. w oficjalnym spotkaniu z przedstawicielami Rady Miasta, podczas którego rozmawiano o lokalnej samorządności w kontekście integracji europejskiej. Udali się z wizytą do Szkoły Średniej nr 4, gdzie spotkali się z młodzieżą ze szkolnego klubu dyplomacji “Akcent”. Uczestniczyli także w spotkaniu nt. rozwoju demokracji z przewodniczącymi komisji Rady Miasta Komsomolsk. W kompleksie edukacyjno-szkoleniowym  L.I. Bugaevska  wzięli udział w ogólno ukraińskim forum studentów, a w muzeum miejskim rozmawiali z członkami grupy turystycznej „Pielgrzym”. Na zakończenie wizyty wzięli udział w koncercie galowym i ceremonii wręczania nagród podczas Międzynarodowego Festiwalu „Artystyczne Konstelacje”, w którym uczestniczył Zespół Taneczny „Łężczok”. Wykonanie tańców „Beskid” i „Cieszyn” zagwarantowało grupie zdobycie I miejsca w kategorii zespołów folklorystycznych.

4. W dniach 15-19 czerwca 2011 r. w powiecie raciborskim z rewizytą gościła grupa taneczna "VESELKA" oraz delegacja władz partnerskiego miasta Komsomolsk na Ukrainie. Młodzież wzięła udział w 11. Międzynarodowych Spotkaniach - Śląsk Kraina Wielu Kultur, które zostały dofinansowane ze środków Powiatu Raciborskiego, natomiast delegacja oficjalna w spotkaniach i wizytach m.in. w instytucjach i placówkach podległych Powiatowi.
Trzyosobowa delegacja z miasta Komsomolska, w składzie Lyudmyla Byndych - zastępca prezydenta miasta, Svitlana Kalashnik - sekretarz Rady Miasta oraz Svitlana Sheremet - specjalista ds. ekonomicznych i współpracy zagranicznej, rozpoczęła wizytę od oficjalnego spotkania z Zarządem Powiatu i Prezydium Rady Powiatu Raciborskiego, które odbyło się w tut. Starostwie. Następnie goście zwiedzili Raciborskie Centrum Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Muzeum w Raciborzu. W piątek delegacja zapoznawała się z funkcjonowaniem oświaty w powiecie - zwiedziła m.in.: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu. Tego samego dnia wizytowała także Szpital Rejonowy w Raciborzu, po którym oprowadzał jego dyrektor. W trakcie wizyty goście odwiedzili również gminy powiatu tj. m.in.: Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Kuźnię Raciborską; wzięli udział w Pływadle i uroczyste j kolacji ze wszystkim zespołami uczestniczącymi w 11. Międzynarodowych Spotkaniach - Śląsk Kraina Wielu Kultur. Na zakończenie wizyty partnerzy zwiedzili Zamek Piastowski w Raciborzu.
W tym samym czasie zespół taneczny "VESELKA" prezentował tańce narodowe zarówno na scenach w Raciborzu, jak i w Kuźni Raciborskiej. Zaprezentował się także w Domu Pomocy Społecznej "Złota Jesień" oraz Przedszkolu nr 10 w Raciborzu. W trakcie pobytu był też zorganizowany czas wolny - wspólne ognisko w Szymocicach, kręgielnia, przejażdżka kolejką wąskotorową w Rudach.

5. W dniach  17-22 maja 2012 r. zespół wokalny MIRAŻ Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu pod kierownictwem Elżbiety Biskup uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Estradowej pn. "Artystyczne Konstelacje" w Komsomolsku.Do udziału w Festiwalu zespół został zaproszony dzięki współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Raciborskim a miastem Komsomolsk na Ukrainie. W festiwalu obok reprezentantów Raciborszczyzny uczestniczyli także artyści z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Festiwal "Artystyczne Konstelacje" przebiegał w dwóch kategoriach tematycznych - śpiewu estradowego i tańca nowoczesnego, i charakteryzował się bardzo wysokim poziomem wykonawczym. W konkursie wokalnym udział wziął zarówno zespół Miraż, jak i sześciu jego solistów, którzy przygotowali repertuar konkursowy składający się z dwóch piosenek - popularnej popowej piosenki w języku polskim i angielskim.
Za wykonanie piosenek pt. "A gdzie to siódme morze" z repertuaru Maryli Rodowicz i "We are the World" z repertuaru Michaela Jacksona, Miraż otrzymał nagrodę GRAND PRIX Festiwalu. "Wysoki poziom wykonawstwa artystycznego i szkoły wokalnej" solistów zespołu przełożył się na czołowe lokaty w poszczególnych kategoriach wiekowych.

6. 30 maja 2012 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Raciborzu odbyła się konferencja pt. „Myślimy lokalnie, działamy globalnie”, w której uczestniczyła trzyosobowa delegacja ze szkoły Komsomolskoj Szkoła I-III Stiepieniej Nr 2 w Komsomolsku.

7. W dniach 14-19 czerwca 2012 r. z oficjalną wizytą w powiecie raciborskim gościła trzyosobowa delegacja z partnerskiego miasta Komsomolsk na Ukrainie. Prezydentowi miasta Siergiejowi Suprunowi towarzyszyły sekretarz rady miasta Svietlana Kalashnik oraz dyrektor Wydziału Kultury i Turystyki Iryna Zelenska. W powiecie gościł też zespół taneczny Remix, który uczestniczył w XII Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych "Śląsk - Kraina Wielu Kultur".
Goście zwiedzili Młodzieżowy Dom Kultury i obserwowali zajęcia oraz pokazy umiejętności wychowanków placówki. Delegacja ukraińska gościła także w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu, a następnie w tut. starostwie spotkała się z członkami Zarządu Powiatu Raciborskiego. Podczas pobytu goście uczestniczyli we wspólnym posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji, Komisji Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Współpracy z Zagranicą oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Raciborskiego z Komisją Promocji i Oświaty Rady Powiatu Kędzierzyńskiego, które odbyło się w Kędzierzynie-Koźlu. Odwiedzili także gminy Pietrowice Wielkie i Krzanowice, oczyszczalnię i kompostownię w Raciborzu oraz uczestniczyli w festiwalowych koncertach, które odbywały się na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Na zakończenie delegacja zwiedziła Spółdzielnię Meblarską "Rameta" i Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach.