Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Gimnazjaliści wybierali przyszłe kierunki kształcenia zawodowego na FESTIWALU PERSPEKTYW

2016-11-15, Wtorek
Dzisiaj ponad 1 200 osób - gimnazjalistów klas II i III oraz ich opiekunów, odwiedziło Arenę RAFAKO w Raciborzu. Młodzież miała okazję zapoznać się z kierunkami, w których w przyszłości będą mogli zdobywać atrakcyjne zawody w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu raciborskiego.

Przedsięwzięcie w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości zostało zorganizowane przez powiat raciborski oraz Tygodnik Nowiny Raciborskie przy udziale partnerów, i podobnie jak ubiegłoroczna edycja spotkało się ze sporym zainteresowaniem.

W poszczególnych prezentacjach kierunków kształcenia zawodowego i technicznego, zaangażowani zostali sami uczniowie, co niewątpliwie ułatwiało kontakt z zainteresowanymi. Oprócz promocji zawodów oferowanych przez szkoły prowadzone przez powiat, swoje stanowiska z możliwością praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy zaprezentowały największe firmy i przedsiębiorstwa z terenu Raciborszczyzny.

W otwarciu Festiwalu Perspektyw uczestniczyły władze powiatu i samorządów gminnych,  Urszula Bauer Śląski Kurator Oświaty i Alicja Bartkowiak Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku. Kurator wysoko oceniła formę i rozmach prezentacji kształcenia zawodowego oraz określiła inicjatywę jako godną naśladowania.

Wykorzystując ubiegłoroczne doświadczenia i sygnały płynące od odbiorców wydarzenia, organizatorzy spodziewali się dużego zainteresowania Festiwalem. W związku z tym dla zapewnienia komfortu prezentacji i spotkań, uczestników podzielono na 3 tury. W sumie w Festiwalu udział wzięła młodzież z 23 szkół gimnazjalnych z tereny powiatu raciborskiego i ościennych powiatów.

Kurator Bauer odwiedzając dzisiaj powiat raciborski spotkała się także z samorządowcami ziemi raciborskiej, aby omówić najważniejsze zagadnienia związane ze zbliżającą się reformą systemu oświaty. Spotkanie z inicjatywy starosty Ryszarda Winiarskiego odbyło się w ramach Konwentu Wójtów, Burmistrzów, Prezydenta i Starosty. „Sieć szkół ma być stworzona w pierwszej kolejności dla dzieci” - podkreślała na spotkaniu kurator. Obecnie rusza kampania informacyjno-promocyjna o planowanych zmianach. Jej celem jest dotarcie do uczniów, rodziców i nauczycieli - dodała. Stąd też cykl spotkań i wizyt w miastach i miasteczkach.  Podczas dzisiejszego konwentu samorządowcy z powiatu zasygnalizowali część spraw związanych z nowo wprowadzaną reformą. Odnieśli się do propozycji sygnalizując trudności społeczne, organizacyjne oraz finansowe z jakimi przyjdzie się im mierzyć, przedstawili także problemy związane ze szkolnictwem specjalnym i ponadgimnazjalnym, w tym zawodowym.  Na ręce kurator przekazali też listę pytań,  które ich obecnie najbardziej nurtują.