Krzyżanowice

Strona główna / Gminy Powiatu / Krzyżanowice

Herb gminy KrzyżanowiceO gminie

Gmina Krzyżanowice leży u podnóża Bramy Morawskiej, w południowej części powiatu raciborskiego. Granicę gminy od wschodu stanowi rzeka Odra, a od południa i zachodu, na odcinku 26 km gmina graniczy z Republiką Czeską.

W skład gminy Krzyżanowice wchodzi 10 pięknych, zadbanych, tonących w zieleni miejscowości.

Przez obszar gminy przechodzą dwie linie kolejowe relacji Racibórz - Chałupki - Bohumin i Rybnik - Chałupki - Bohumin oraz drogi krajowe nr 45 i 78, a także droga wojewódzka nr 936. Dzięki temu istnieją dogodne połączenia z wszystkimi większymi miastami w regionie: Raciborzem, Wodzisławiem Śląskim, Rybnikiem, a po stronie czeskiej: Bohuminem i Ostrawą.

W bezpośrednim sąsiedztwie (0,1 km) gminy przebiega autostrada A1.

Krzyżanowice to rozwinięta służba zdrowia, sieć szkół i przedszkoli a także przyjazna administracja. Są tu nowoczesne obiekty sportowe (kąpielisko w Tworkowie, boiska, korty, sale sportowe, centra rekreacji) oraz liczące około 70 km oznakowane trasy rowerowe.

Urozmaicona rzeźba terenu, pomniki przyrody, wielowiekowa historia obecna w licznych zabytkach i istniejące baza hotelarsko-gastronomiczna powodują, że gmina ma wiele walorów turystycznych. Szczególnie warte zwiedzenia są: kościół p.w. św. Piotra i Pawła w Tworkowie, w którym m. in. znajduje się krypta z trumnami z 1650 roku, kościół p.w. Wszystkich Świętych w Bieńkowicach, kościół p.w. św. Anny w Krzyżanowicach, pochodzący z XIX wieku zespół pałacowo-parkowy w Krzyżanowicach, w którym niegdyś gościli sławni kompozytorzy - Franciszek Liszt i Ludwik van Beethoven, otoczony parkiem zamek w Chałupkach z zarysem fosy i śladami fortyfikacji bastionowych.

W bogatym roku obrzędowym i kalendarzu imprez kulturalno-rozrywkowych każdy znajdzie coś dla siebie. Niektóre imprezy, jak np. tradycyjne już koncerty muzyki poważnej poświęcone pamięci Liszta i Beethovena, mają zasięg międzynarodowy.

Aktywnie działają tu liczne stowarzyszenia i organizacje kulturalne oraz zespoły artystyczne.

Gmina Krzyżanowice stwarza nie tylko wyśmienite warunki do zamieszkania oraz weekendowego wypoczynku, ale i inwestowania, czemu służą tereny inwestycyjne, a także system ulg w podatkach lokalnych.

Gminę Krzyżanowice warto poznać i odwiedzić.

 Sołectwa:

  • Bieńkowice,
  • Bolesław,
  • Chałupki,
  • Krzyżanowice,
  • Nowa Wioska,
  • Owsiszcze,
  • Roszków,
  • Rudyszwałd,
  • Tworków,
  • Zabełków

Powierzchnia: 69,67 km2

Ludność: 11198 (stan na 31.12.2015 r.)

Urząd Gminy

banner do zdjęć gminy - wersja dostępna
początek strony