Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

IX Raciborskie Dni Nauki i Techniki na Zamku Piastowskim

2016-10-25, Wtorek

Po raz kolejny Stowarzyszenie SKALA na Rzecz Raciborskiego Obserwatorium Geofizycznego staje się głównym organizatorem IX już edycji Raciborskich Dni Nauki i Techniki. W dniach 27 i 28 października w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu zaplanowano szereg interesujących prelekcji i wystaw. Podobnie jak w latach ubiegłych program adresowany jest głównie do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Nowością tej edycji są pokazy specjalnie przygotowane dla przedszkolaków. Zapraszamy do udziału.

IX Raciborskie Dni Nauki i Techniki organizują:

1. Stowarzyszenie SKALA na Rzecz Raciborskiego Obserwatorium Geofizycznego,
2. Miasto Racibórz,
3. Powiat Raciborski,
4. Zamek Piastowski w Raciborzu,
5. CKZiU Nr 1 w Raciborzu,
6. CKZiU Nr 2 „Mechanik” w Raciborzu,
7. Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Raciborzu.

Program IX Raciborskich Dni Nauki i Techniki

Czwartek, 27.10.2016 r. – Zamek Piastowski w Raciborzu

9.00 - Uroczystość otwarcia z udziałem władz miasta, powiatu i zaproszonych gości z Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie;
9.20 - „Historyczne znaczenie Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu” mgr Jan Kalabiński (Stowarzyszenie SKALA);
10.00 - „Antarktyka - w krainie lodu i badań naukowych” mgr Joanna Sziło, doktorantka w Zakładzie Hydrologii i Hydrodynamiki Polar-KNOW;
10.30 – 11.00 – Przerwa na zwiedzanie wystawy technicznej na Zamku Piastowskim i „Mechaniku”;
11.10 - „Techniczne aspekty wypraw polarnych” mgr Krzysztof Otto, Z-ca Dyrektora ds. Technicznych i Monitoringu IGF PAN;
11.40 - „Laboratorium Arktyka” dr Adam Nawrot, Zakład Badań Polarnych i Morskich IGF PAN;
12.20 - „Spitsbergen – przyroda, ciekawe zjawiska i badania naukowe” mgr Tomasz Wawrzyniak, doktorant w Zakładzie Badań Polarnych i Morskich IGF PAN.

Piątek, 28.10.2016 r. – Zamek Piastowski w Raciborzu

9.30 – 10.30 - „Fizyka dla najmłodszych” (Przedszkola),
11.00 – 12.00 - „Fizyka dla najmłodszych” (Szkoły Podstawowe, klasy 1-3)
Spotkania dla najmłodszych poprowadzi mgr Patrycja Kozak, nauczyciel fizyki z grupą uczniów z CKZiU Nr 2 „Mechanik” w Raciborzu.