Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Informacja dla rolników dot. pomocy doradczej w zakresie wdrażania i wymogów CROSS-COMPLIANCE

2009-07-24, Piątek

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu udziela pomocy doradczej we wdrażaniu norm i wymogów określonych w "zasadzie wzajemnej zgodności" tzw. zasadzie "CROSS-COMPLIANCE". Dokonuje oceny spełnienia przez gospodarstwo rolne wymogów wzajemnej zgodności oraz sporządza plany dostosowania gospodarstwa do w/w wymogów.

Doradztwo w tym zakresie jest częściowo dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, jeżeli świadczone jest przez uprawione podmioty doradcze. Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego jest akredytowanym podmiotem doradczym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. PZDR w Raciborzu dysponuje w tym zakresie, licencjonowanymi ekspertami wpisanymi na listę krajową MRWiOW.

Warunkiem otrzymania dofinansowania kosztów usługi doradczej w ramach działania "Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów" objętego programem PROW 2007-2013, jest złożenie wniosku o pomoc w Powiatowym Biurze ARiMR w Raciborzu oraz zawarcie pisemnej umowy o świadczenie usług doradczych z PZDR w Raciborzu, który dla swoich beneficjentów w zamian oferuje bezpłatne wypełnianie wniosków oraz zniżki w wysokości 30% w przypadku pozostałych usług płatnych.

Z obowiązkiem spełnienia określonych standardów przez gospodarstwo/zasada "cross- compliance"/ powiązane jest otrzymywanie płatności bezpośrednich i płatności specyficznych dla określonych kierunków produkcji.

ŚLĄSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO W CZĘSTOCHOWIE
ul. Wyszyńskiego 70/126, 42-200 Częstochowa, tel. +48(34) 37 70 100; fax. 36 20 489
www.czwa.odr.net.pl,

POWIATOWY ZESPÓŁ DORADZTWA ROLNICZEGO w RACIBORZU