Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Kolejny etap remontu Zamku Piastowskiego

2009-09-04, Piątek

W dniu dzisiejszym w Starostwie Powiatowym w Raciborzu odbyła się konferencja inaugurująca  II etap projektu pn. "Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu", w trakcie której nastąpiło uroczyste podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji, tj. Przedsiębiorstwem Budownictwa Ogólnego i Usług Technicznych ŚLĄSK sp. z o.o. z Katowic. Ww. projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013, Priorytet VI. "Zrównoważony rozwój miast", Działanie 6.1 "Wzmacnianie regionalnych ośrodków wzrostu".

Pierwsza część konferencji poświęcona była historii i wadze obiektu dla ziemi raciborskiej. Ponadto Starosta Raciborski omówił stan zaawansowania prac remontowych w Budynku Bramnym Zamku. Po przedstawieniu wykonawcy nastąpiło podpisanie umowy na realizację etapu IIa i IIb: remont i adaptacja Budynku Mieszkalnego D oraz Budynku Słodowni B projektu pn. "Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu". Umowa opiewa na kwotę 13 052 019,26 zł a termin zakończenia prac strony ustaliły na 30 września 2010r.

Następnie dziennikarze obecni na spotkaniu zadali szereg pytań na temat realizacji inwestycji. Informacji udzielali: Starosta Raciborski Adam Hajduk, Wicestarosta Andrzej Chroboczek, Skarbnik Powiatu Ewa Tapper oraz Wiceprezes Zarządu PBOiUT Śląsk Ryszard Naborczyk.

Przypomnijmy:
- głównym celem projektu pn. "Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu" jest wzrost konkurencyjności i wzbogacanie funkcji miejskich głównych węzłów sieci osadniczej Subregionu Zachodniego, pozwalających im konkurować w skali Kraju i Europy oraz spełniać swoje zadania wobec regionu;
- przedmiotem projektu jest rewaloryzacja obiektów Zamku Piastowskiego na cele utworzenia Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej, które będzie służyć szeroko rozumianej edukacji kulturowej;
- celem szczegółowym jest wykreowanie markowego produktu turystyki kulturowej w historycznym mieście przygranicznym Racibórz;
- projekt poprzez wykreowanie markowego produktu turystyki kulturowej regionu raciborskiego istotnie wpływa na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Ziemi Raciborskiej, co przekłada się na zwiększenie konkurencyjności lokalnej gospodarki oraz atrakcyjności inwestycyjnej Powiatu Raciborskiego.

Całkowity koszt projektu: 23 600 000,00 zł.
Wysokość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 19 998 640 zł.
Środki własne beneficjenta: 3 601 360 zł.

Projekt "Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu" jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Rozwoju Subregionu Zachodniego RPO WSL 2007-2013.