Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

MAŻORETKI „ZARA” U NASZEGO PARTNERA NA 17. DNIU BRANDENBURGII

2023-09-07, Czwartek

Występy artystyczne i koncerty na 11-stu scenach oraz ponad 200 punktów wystawienniczych, gastronomicznych, promocyjnych, informacyjnych i edukacyjnych to w skrócie 17. DZIEŃ BRANDENBURGII w Niemczech, który miał miejsce w weekend 2-3 września 2023 r.

Największe święto kraju związkowego Branderburgii odbyło się w tym roku w miejscowości Finsterwalde, które od 16 maja 2013 roku jest oficjalnie znane jako "Sängerstadt" (Miasto Śpiewaków). Pod koniec XIX wieku przebojowa piosenka "Wir sind die Sänger von Finsterwalde" (Jesteśmy śpiewakami z Finsterwalde) i Finsterwalder Sängerfest (Festiwal Śpiewaków Finsterwalde) rozsławiły miasto poza regionem.

Finsterwalde znajduje się w partnerskim powiecie Powiatu Raciborskiego – Elbe-Elster, stąd zaproszenie do udziału w „Brandenburg Tag” reprezentantów Raciborszczyzny.

- Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” pod kierownictwem Aldony Krupy-Gawron od 26 lat dostarcza wrażeń i rozwija kulturalnie nie tylko naszych mieszkańców, ale również publiczność spoza naszego kraju. Te cenione i uznane grupy taneczne, które zwiedziły m.in. Brazylię, Wenezuelę, Koreę Południową, Indonezję, Meksyk, Chiny, Indie czy Maroko, zajmują też najwyższe miejsca na Mistrzostwach Polski, Europy i Świata, w związku z tym decyzję, by wizytówką Powiatu Raciborskiego podczas tego wydarzenia były właśnie tancerki ze „Źródła”, podjąłem szybko i z przyjemnością – przyznaje starosta raciborski, Grzegorz Swoboda.

Zespół „ZARA”, który pod koniec sierpnia b.r. zdobył w czeskiej Ostrawie m.in. tytuł Mistrza Świata, wystąpił w czterech blokach tanecznych, które widzowie nagrodzili gromkimi brawami. Mażoretki otrzymały już nawet wstępne zaproszenia na inne wydarzenia kulturalne od obecnych tam instruktorów zespołów artystycznych, bo jak twierdzili, ten rodzaj sportowego tańca nie jest w Niemczech popularyzowany i jest to unikatowa atrakcja.

- Wymiana młodzieży i promocja Powiatu to nasze priorytety we współpracy z partnerami, dlatego cieszymy się, że od tylu lat jest żywa i z powodzeniem możemy ją realizować. W samym 2023 roku dwie raciborskie artystki prezentowały swoje prace na Wystawie Sztuki w Elbe-Elster, Drengowie znad Górnej Odry zachęcali do wizyty w Grodzie Średniowiecznym na otwarciu Zabytkowej Huty Żelaza w Märkischer Kreis, a w tym samym powiecie chłopcy i dziewczęta w wieku 12-17 lat uczestniczyli w Partnerskim Obozie Młodzieżowym. Kolejne wspólne projekty już w drodze, więc nie tracimy czasu – dodaje włodarz Powiatu.

Przypominamy, że poza powiatami Elbe-Elster i Märkischer Kreis, oficjalne i realne Partnerstwo Powiat Raciborski tworzy również z miastami Rendsburg i Horishni Plavni, a już 6 października 2023 r. do tego grona dołączy także Powiat Nakielski.