Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Nowoczesne pracownie - nowe możliwości - dofinansowanie dla raciborskiego CKU

2009-07-23, Czwartek

W dniu wczorajszym opublikowano listę projektów złożonych w ramach Priorytetu VIII Infrastruktura edukacyjna Działanie: 8.3 Infrastruktura kształcenia ustawicznego, które otrzymają dofinansowanie. Wśród nich znalazł się projekt Powiatu Raciborskiego pn. Nowoczesne pracownie nowe możliwości. Przebudowa i wyposażenie bazy dydaktycznej w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Raciborzu. Przedmiotem realizowanego projektu będzie przebudowa dużego pomieszczenia, z którego powstaną 3 specjalistyczne sale dydaktyczne: elektryczna, elektroniczna, architektoniczna - kształtowania krajobrazu, wyposażone w wysokiej jakości urządzenia dydaktyczne nowoczesnej technologii, stosowane w przemyśle oraz nowoczesne laboratorium architektoniczne - kształtowania krajobrazu, pierwsze takie laboratorium w województwie śląskim, które umożliwi profesjonalną praktyczną naukę tego zawodu.

Całkowity koszt projektu: 975 625,00 zł.
Wysokość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 829 281,25 zł.
Środki własne beneficjenta: 146 343,75 zł.

Planowany harmonogram realizacji projektu (począwszy od złożenia wniosku o dofinansowanie do końcowego rozliczenia inwestycji), został zaplanowany na lata 2009 – 2010.

Celem projektu jest wzrost dostępności i poprawa warunków kształcenia ustawicznego w Powiecie Raciborskim poprzez powstanie nowoczesnych pracowni dydaktycznych i laboratorium wraz z pomieszczeniem sanitarnym dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zmodernizowane pracownie wpłyną na poprawę konkurencyjności międzyregionalnej Centrum Kształcenia Ustawicznego w Raciborzu.

Przebudowana sala warsztatowa będzie podzielona na trzy sale dydaktyczne oraz laboratorium architektoniczne, w których mieścić się będzie:
• 8 stanowisk pracy wyposażonych w moduły, urządzenia i osprzęt do przeprowadzania ćwiczeń z zakresu elektryki.
• 8 stanowisk pracy wyposażonych w moduły elektroniczne, urządzenia i osprzęt elektroniczny do przeprowadzania ćwiczeń z zakresu elektroniki, automatyki i robotyki.
• 10 stanowisk do projektowania architektonicznego.

W ramach niniejszego projektu wykonane zostaną następujące prace:
• roboty budowlane,
• remont pomieszczenia sanitarnego celem dostosowania go do potrzeb osób niepełnosprawnych,
• wykonanie instalacji wodno – kanalizacyjnej,
• wykonanie instalacji elektrycznych,
• zakup i montaż mebli,
• wyposażenie pracowni w sprzęt.

W ramach projektu przewidziano zakup urządzeń dydaktycznych dla w/w sal łącznie 161 szt. oraz ich wyposażenie (meble) 64 szt. Zakupione zostaną również urządzenia infrastruktury techniczno-sanitarnej do WC oraz laboratorium 5 szt.

W modernizowanych pomieszczeniach (łączna powierzchnia 137,52m2) zostanie wymieniona instalacja elektryczna oraz wod.- kan. o długości 424m.