Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Od jutra zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej

2011-02-28, Poniedziałek

Każdego dnia od godziny 18.00 do godz. 8.00 rano dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy, pacjent może skorzystać z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Od dnia 1 marca 2011 r. opiekę tę na terenie powiatu raciborskiego zapewnia Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Centrum Zdrowia" w przychodni przy ul. Ocickiej 51a w Raciborzu.

Szczegółowych informacji można uzyskać pod numerami telefonów:
– 32 415 48 30,
– 661 968 252

Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad:
– w warunkach ambulatoryjnych w poradni,
– telefonicznie,
– w przypadkach medycznie uzasadnionych w domu pacjenta.

Pacjent może skorzystać z tej formy opieki zdrowotnej w przypadku:
– nagłego zachorowania,
– nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
– gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Informacja o miejscu oraz zasadach świadczenia opieki nocnej i świątecznej powinna być umieszczona w widocznym miejscu wewnątrz i na zewnątrz siedziby lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać:
– wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem,
– recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym,
– rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia.