Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

PFRON podsumował działalność Ośrodków Informacji dla Osób Niepełnosprawnych w 2008 r.

2009-04-07, Wtorek

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podsumował działalność Ośrodków Informacji dla Osób Niepełnosprawnych w 2008 r. w ramach programu "OION 2008"

1. W ramach programu "Ośrodki Informacji dla Osób Niepełnosprawnych 2008" funkcjonuje 38 ośrodków, zatrudniających łącznie blisko 100 osób niepełnosprawnych. Ośrodki w 2008 r. udzieliły łącznie 265 548 informacji w różnej formie; ponadto w organizowanych przez nie spotkaniach uczestniczyło w 2008 r. 12 387 osób, a także wydały one łącznie 225 818 egz. różnych wydawnictw: informatorów, ulotek, itp.
2. Założenia wstępne przyświecające realizacji programu OION 2008 - tj. umożliwienie dalszego funkcjonowania istniejących już ośrodków informacji wobec faktu, iż funkcjonujące od 2006 r. placówki stały się identyfikowalne przez osoby niepełnosprawne, mają również potencjał kadrowy i merytoryczny; dysponują też bazą w postaci przygotowanych budynków i lokali oraz przystosowanych i wyposażonych miejsc pracy - okazały się słuszne. Z każdym rokiem realizacji programów OION/OION 2008 efektywność pracy ośrodków znacząco wzrasta.
3. Średnia ocena ośrodków przez klientów to 4,80 w skali 5-punktowej.
4. Działająca w ramach programu bezpłatna infolinia okazała się istotnym (kilkadziesiąt tysięcy połączeń rocznie) narzędziem przekazu informacji. Liczba informacji przekazywanej za pomocą tego narzędzia rokrocznie rośnie. stanowi ona istotne wsparcie merytoryczne przede wszystkim dla indywidualnych osób niepełnosprawnych.
5. Program OION 2008 jest skutecznym narzędziem dystrybucji informacji o działaniach PFRON i usługach na rzecz osób niepełnosprawnych. Ośrodki i funkcjonują w ramach programu infolinia dają możliwość szybkiego przekazywania nowości, np. informacji o zmianach w programach, terminach składania wniosków, itp.
Źródło: BIFRON 1-2 (77-78) MARZEC 2009

RACIBORSKI OIDON

W budynku Starostwa Powiatowego w Raciborzu przy ul. Klasztornej 6 funkcjonuje Ośrodek Informacji dla Osób Niepełnosprawnych. Pracownicy Ośrodka udzielają wszelkich informacji związanych z prawami osób niepełnosprawnych, z możliwościami wsparcia finansowego i rzeczowego osób niepełnosprawnych oraz informacji na temat instytucji wsparcia i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

Jest to jedyna na terenie województwa śląskiego taka placówka utworzona i prowadzona przez samorząd przy współfinansowaniu z PFRON oraz jedna z trzech działających na Śląsku.

Z usług Ośrodka mogą skorzystać osoby niepełnosprawne, ich opiekunowie i rodziny, organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych oraz pracodawcy zatrudniający lub planujący zatrudnienie osoby niepełnosprawnej. Do zadań Ośrodka należy w szczególności udzielanie i upowszechnianie informacji dotyczących:
a) praw osób niepełnosprawnych,
b) możliwości wsparcia finansowego i rzeczowego osób niepełnosprawnych, w tym między innymi:
- zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze,
- skorzystania z dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych,
- likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych,
Dodatkowo Ośrodek udziela informacji związanych z edukacją osób niepełnosprawnych, pomocą społeczną, rehabilitacją, możliwością zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, a także
o wszelkich programach Unii Europejskiej, rządowych, PFRON, samorządowych oraz organizacji pozarządowych, w których beneficjentami są osoby niepełnosprawne.

Ponadto w ramach Ośrodka w każdy wtorek w godz. 13.30-17.30 i w piątek od 13.00-15.00 dyżuruje prawnik, który udziela nieodpłatnych porad osobom niepełnosprawnym.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.oidon-raciborz.pl. Strona ta jest wyposażona w syntezator mowy, który służy pomocą osobom niedowidzącym oraz niewidomym. Dodatkowo można zmienić ustawienia koloru czcionki i wielkość liter. Zainteresowani mogą kontaktować się z pracownikami Ośrodka poprzez komunikator internetowy gg.