Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Sobota na Zamku

2011-02-28, Poniedziałek

W ostatnią sobotę dla mieszkańców ziemi raciborskiej i turystów został zorganizowany dzień otwarty na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Zwiedzający obejrzeli ponad 2500 m2 wyremontowanych wnętrz. W tym dniu  Zamek odwiedziło około tysiąca osób. Po obiektach, tj. budynku bramnym i książęcym oprowadzali pracownicy Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości oraz tut. Starostwa. Gości witali także przedstawiciele Stowarzyszenia Drengów znad Górnej Odry, Drużyny Wareskiej Czarny Krzyż oraz Załogi Grodu Raciborskiego.

Zwiedzanie rozpoczęło się w budynku bramnym, gdzie będzie mieścić się informacja turystyczna, można było zobaczyć m.in. XVI-wieczny gzyms kamienny, podświetlony tunel, odkryty podczas prac remontowych oraz otrzymać materiały promocyjne nt. Zamku. Następnie zwiedzane były kolejne pomieszczenia budynku bramnego, tj. na parterze dawna zakrystia, a na pierwszym piętrze biura i sale seminaryjne. Jeszcze w tym tygodniu do obiektu przeniesie się Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości.

Trasa zwiedzania obejmowała wszystkie kondygnacje budynku książęcego. Zwiedzający zobaczyli m.in. salę konferencyjną (na 170 miejsc), pomieszczenia z biurowe na poddaszu (przeznaczone pod wynajem), sale wystawiennicze z zachowanymi sklepieniami kolebkowymi, piwnice, w których ma funkcjonować lokal gastronomiczny, dawny skarbiec oraz umiejscowione, tuż przy północnej ścianie kaplicy, najstarsze graffiti w Polsce.

Budynek Bramny:
- powierzchnia zabudowy: 297,42 m2
- powierzchnia użytkowa: 284,36 m2
- kubatura budynku: 4 130,00 m3

Budynek książęcy:
- powierzchnia zabudowy: 783,38 m2
- powierzchnia użytkowa: 2 199,80 m2
- kubatura budynku: 12 713,30 m3

Projekt pn. "Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu" jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013, Priorytetu VI. "Zrównoważony rozwój miast", Działanie 6.1 "Wzmacnianie regionalnych ośrodków wzrostu".

Szczegółowe informacje nt. Zamku i realizowanego projektu na www.zamekpiastowski.pl