Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Starosta Raciborski przewodniczącym Subregionu

2011-03-21, Poniedziałek

18 marca w Raciborskim Centrum Kultury odbyło się pierwsze w tym roku Zgromadzenie Ogólne Związku Subregionu Zachodniego, na którym wybrano nowych przewodniczących i członków zarządu. Na czele związku stanął Starosta Raciborski Adam Hajduk. Jego zastępcą przez dwa lata będzie Adam Fudali Prezydent Rybnika.

Jednym z głównych punktów spotkania był wybór nowych przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i członków zarządu. Przez kolejne 2 lata na czele zgromadzenia stać będzie Starosta Raciborski, a jego zastępcą będzie prezydent Rybnika. Po dwóch latach zamienią się rolami.
- Doszliśmy do wnioski, że roczne czy dwuletnie kadencje są za krótkie, czteroletnia z kolei mogłaby być za długa. Stąd wzięliśmy przykład z Parlamentu Europejskiego - wyjaśnił zmianę w kadencyjności przewodniczącego związku Adam Hajduk (wcześniej przewodniczący wybierany był na rok).

Działalność Związku
Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku to stowarzyszenie 25 z 28 gmin i powiatów z obszaru Subregionu. Związek formalnie funkcjonuje od maja 2002 roku. Głównymi przedmiotami działalności stowarzyszenia są: lobbying dla spraw ważnych dla Subregionu, integracja różnych środowisk z naszego obszaru oraz promocja gospodarcza.
Jednym z naczelnych zadań wyznaczonych Związkowi w momencie jego powoływania do życia jest dążenie do zrealizowania najważniejszych dla Subregionu zadań inwestycyjnych. Należą do nich:
- modernizacja Regionalnej Drogi Racibórz - Rybnik - Żory - Pszczyna (RDRP),
- budowa autostrady A-1,
- budowa Drogi Głównej Południowej (Pszczyna -Jastrzębie Zdrój - Wodzisław Śląski - Racibórz),
- budowa zbiornika przeciwpowodziowego "Racibórz Dolny".

Szczegółowe informacje nt. Związku na www.subregion.pl