Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Walijski Festiwal Llangollen International Musical Eisteddfod - reprezentantka Powiatu

2009-07-24, Piątek

W dniach 10-12 lipca wychowanka zespołu wokalnego MIRAŻ Hania Hołek brała udział w jednym z największych Festiwali Muzycznych w Europie w Llangollen (Walia) "Llangollen International Musical Eisteddfod 2009". Podczas prezentacji konkursowej (kategoria: Songs from the show) - wykonała dwa utwory z musicalu "Hair": Age of Aquarius" i "Easy to be hard". Akompaniował jej na gitarze klasycznej - Iain Jones (Walia) – współpracujący z Młodzieżowym Domem Kultury w Raciborzu. Hania była jedyną reprezentantką Powiatu Raciborskiego i Polski w tej konkurencji. Do Festiwalu przygotowała ją Elżbieta Biskup dyrektor MDK-u. Poza zmaganiami festiwalowymi, Hania wystąpiła z recitalem w St. Mary’s Primary School w Wrexham i przed licznym w hrabstwie środowiskiem polonijnym.

W Festiwalu Llangollen International Musical Eisteddfod udział wzięło ok. 4,5 tys. wykonawców z całego świata. Do konkurencji "Songs from the show" zostało zakwalifikowanych piętnastu wykonawców z takich krajów jak Stany Zjednoczone, Chiny, Anglia i Walia, którzy wyłonieni zostali na podstawie zgłoszeń (nagrania demo) już w styczniu. Do ścisłego finału zakwalifikowano dwóch Walijczyków i reprezentanta Stanów Zjednoczonych. Konkurs wygrała Walia.

W Festiwalu najliczniej reprezentowane były konkursy, w których współzawodniczyły chóry i zespoły tańca ludowego. Oprócz naszej przedstawicielki Polskę reprezentował Chór Akademicki Akademii Muzycznej w Gdańsku – reprezentujący na Festiwalu miasto Sopot, a także uczestniczka konkursu solistów w grze na instrumentach. Festiwal w Llangollen jest Festiwalem muzyki, kultury i POKOJU na świecie. Na głównej scenie bez przerwy trwał maraton kultur, niesamowitej mieszanki rytmów i dźwięków muzycznych z całego świata, a także potężne wielobarwne widowisko strojów narodowych.

Wymiana doświadczeń a także nawiązanie nowych kontaktów muzycznych są jednymi z efektów wyjazdu, które będą owocowały w dalszej pracy Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu.

Wyjazd na Festiwal sfinansowany został ze środków Starostwa Powiatowego w Raciborzu i Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, a także Rady Rodziców działającej przy MDK.