Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Dom książęcy raciborskiego zamku w dawnym blasku!

2024-03-25, Poniedziałek
Uroczyste otwarcie.
22 marca  Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda oraz Członkini Zarządu Powiatu Raciborskiego Ewa Lewandowska zaprosili na uroczyste otwarcie po renowacji Domu Książęcego na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Inwestycja zrealizowana przez Powiat Raciborski przywróciła wnętrzom siedziby władców Górnego Śląskiego historyczny wygląd. Przygotowano nowe wystawy, m.in. wyprawę w magiczny świat średniowiecza.

Wnętrza dawnej siedziby książąt opolsko-raciborskich zyskały nowy wystrój i wyposażenie. Pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przywrócono im historyczny wygląd. Komnaty zapełniły nowe wystawy. Trwająca ponad rok inwestycję, ze środków Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład oraz własnych, przeprowadził Powiat Raciborski .

Na tym jednak nie koniec. W kwietniu gotowa będzie w słodowni duża wystawa multimedialna poświęcona średniowiecznym dziejom Górnego Śląska. To jedna z większych tego typu ekspozycji w Polsce.

Wszystko kosztowało ponad 20 mln zł.

W domu książęcym można oglądać: multimedialną prezentację pt. Na raciborskim zamku; salę tronową z ekspozycją pt. Skarby raciborskiej kolegiaty; wystawę Władcy mórz z modelami wielkich żaglowców wojennych; XIX-wieczny gabinet księcia von Ratibor; zbiór ponad trzystu eksponatów - militariów z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz Imperium Osmańskiego, a także - na niższym poziomie - wystawę nawiązującą do średniowiecza (zbrojownia, izba wojów, kuchnia, ryneczek rzemieślników). Atrakcją tej ostatniej jest komnata alchemika i chata czarownicy.