Aktualności Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego / Aktualności Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Trening systemu alarmowania i ostrzegania podczas krajowego ćwiczenia Anakonda 16

W dniach 7-9 czerwca br. (termin zapasowy 10 czerwca) Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenie „Anakonda 16” . Podczas ćwiczenia odbędzie się również trening systemu alarmowania i ostrzegania, podczas którego może wystąpić konieczność uruchomienia syren alarmowych w celu ogłoszenia i odwołania alarmu.

Powiadomienie dotyczące poziomu alarmowego pyłu zawieszonego PM10

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego powiadamia, że dnia 19 stycznia 2016 roku na obszarze aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej w miastach: Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój oraz w strefie śląskiej w powiatach m.in.: raciborskim, rybnickim, wodzisławskim i żywieckim istnieje ryzyko wystąpienia w powietrzu przekroczenie poziomu informowania społeczeństwa (200 µg/m3) i wystąpienia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (300 µg/m3).

Ćwiczenia RENEGADE - SAREX

W dniach 13 -15 października br. w godz. 6.00 -19.00 (termin zapasowy 16 październik br.) Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenie RENEGADE-SAREX 15/II. Elementami przedsięwzięcia są epizody dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

Przekroczenie progu alarmowego dla ozonu

Sytuacja na Ukrainie:

Sytuacja na Ukrainie: brak jakiegokolwiek zagrożenia w związku z incydentem w elektrowni jądrowej na Ukrainie – 5 grudnia 2014 r.

Powiadomienie o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego pyłu zawieszonego PM10 z dnia 29 października 2014 roku

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego powiadamia, że dnia 28 października 2014 roku na obszarze aglomeracji rybnicko –jastrzębskiej w mieście Rybnik wystąpiło w powietrzu przekroczenie wartości progowej (200 µg/m3) informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (300 µg/m3).

Powiadomienie - przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego powiadamia, że w dniu 08.12.2012 roku na obszarze aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, aglomeracji górnośląskiej oraz w południowej części strefy śląskiej został przekroczony poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego PM10 wynoszący 300 µg/m3 będący progiem informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.

Powiadomienie o przekroczeniach alarmowych norm powietrza

W dniu 14.11.2012 r. została przekroczona na stacji w Rybniku wartość 200 µg/m3, będąca wartością progowa informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonegoPM10 Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego i środków transportu.

Test syren alarmowych

25 października (czwartek) o godzinie 12.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. W ramach treningu emitowany będzie - dźwięk ciągły trwający trzy minuty – oznaczający odwołanie alarmów: powietrznego i o skażeniach.