Kalendarium wydarzeń

WIECZÓR POLSKI

17:00

,,Błogosławiony ks. EMIL SZRAMEK. Pierwszy błogosławiony z ziemi raciborskiej’’

Wieczory Polskie w DK STRZECHA są pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz. Pomysłodawca i organizator: Zbigniew Ciszek.

W programie

- wykład prof. dr hab. Franciszka  Marka

- prezentacja muzyczna twórców polskich  w wykonaniu uczniów  PSM I st. im. S. Moniuszki w Raciborzu

- prezentacja pieśni polskich w wykonaniu chóru mieszanego  BRZEZIE  z parafii św. Mateusza i Macieja  pod  dyr. Aleksandry  Gamrot

Wstęp wolny.

GWIAZDKA SERC - „800-lecie! Co o tym wiecie?"

18:00

Raciborska Izba Gospodarcza ma zaszczyt po raz XVII zaprosić na koncert charytatywny GWIAZDKA SERC!
Temat tegorocznej Gwiazdki "800 lecie! co o tym wiecie?" jest ściśle związany z rokiem jubileuszu Praw Miejskich Raciborza.
Na scenie zobaczycie wiele znanych twarzy ze świata biznesu, kultury i nie tylko!
Niech Raciborskie Centrum Kultury wypełni się po brzegi wspaniałą publicznością!

Bilety-cegiełki do nabycia:

Raciborska Izba Gospodarcza, ul. Batorego 7 (I piętro)
Cech Rzemiosł Różnych, Kilińskiego 2
Piwiarnia Racibórz, Wojska Polskiego 9 h,
Raciborskie Centrum Kultury (kasa), Chopina 21,

ceny wejściówek: 20 ,-  30,- 40,-  50,-  60,-

Środki ze sprzedaży biletów - cegiełek zostaną przekazane potrzebującym z terenu Raciborszczyzny.

2016-04-01Fun pakiet multimedialnych kursów online

Bezpłatne kursy online wspomagające naukę języków obcych lub zdobywanie umiejętności specjalistycznych. Składają się z zaawansowanych multimediów - gier, fotolekcji, filmów, dialogów i interaktywnych ćwiczeń, które przyspieszają proces nauczania, czynią go trwalszym i bardziej atrakcyjnym. W ofercie: kurs języka angielskiego dla dzieci FunEnglish, kursy językowe: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski , włoski, BusinessEnglish123 oraz kursy specjalistyczne: Czytaj, Pisz, Pamiętaj, Fotografia o Photoshop. Zapisy prowadzone są w Bibliotece przy ul. Kasprowicza oraz we wszystkich filiach i oddziałach.

2016-05-02„Racibórz prozą zaczarowany” Kryminał z Raciborzem w tle - konkurs literacki

2016-06-25Lato w mieście

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zajęć dla dzieci i młodzieży

2016-06-28Lato z biblioteką: Wakacyjne podróże po literaturze

11.00-14.00

2016-07-04Akcja Lato

10:00

SZCZEGÓŁY NA PLAKACIE PONIŻEJ.

2016-07-08Grupa Bez Nazwy & South Silesian Brass Band - jazz koncert

18.00

Grupa Bez Nazwy powstała w 1970 roku w świetlicy Cukrowni Racibórz z inicjatywy kierownika tej placówki – Huberta Pacharzyny, a także M.Kempanowskiego i J. Tyszkiewicza. Pierwszy skład tworzyli: Jerzy Piecha (trąbka), Karol Psota (saksofon tenorowy), Leon Płachta (puzon), Mieczysław Kempanowski (gitara), Janusz Guzik (gitara basowa), Antoni Kucznierz (aranżer, instrumenty klawiszowe, kier.zespołu) i Janusz Tyszkiewicz (perkusja). Później nastąpiła zmiana: Jerzy Michalak (gitara), Zbigniew Foryś (gitara basowa), Brunon Blucha (perkusja); Jan Szymków - trąbka i Leon Płachta - puzon, Antoni Kucznierz - aranżer, instrumenty klawiszowe, kier.zespołu. W okresie działalności GRUPY BEZ NAZWY w Raciborskiem Domu Kultury na flecie grała Zuzanna Ontmann-Wieder, na klarnecie Tadeusz Ekert, na gitarze basowej Stefan Konopnicki, na perkusji Gotfryd Pekawa i na instrumentach klawiszowych Antoni Kucznierz. Po reaktywacji w DK „Strzecha” zespół tworzyli: Jan Szymków (trąbka), Jerzy Pistelok (saksofon tenorowy i klarnet), Jan Ploch (gitara), Janusz Guzik (gitara basowa), Marek Nowacki (perkusja) i Antoni Kucznierz (instrumenty klawiszowe). Zespół w swojej historii nagrał kilka audycji w Radiu Opole, występował w TV Katowice, nagrał płytę jubileuszową, koncertował w kraju i za granicą w Czechach, Niemczech i na Słowacji. W 2009 roku odeszli na zawsze Antoni Kucznierz i Jan Szymków, w 2010 roku Jerzy Pistelok a w 2016 Jan Ploch. Koncert zostanie poświęcony ich pamięci. Obecnie GRUPA BEZ NAZWY gra w składzie: Stefan Konopnicki – bas, Tadeusz Widota – perkusja, Jan Latka – klawisz, , Anna Dawidów – flet poprzeczny, Artur Siedlaczek – klawisz, Maciej Muszyński – gitara, Agnieszka Busuleanu-Jaksik – wokal. W repertuarze grupy znajdują się największe standardy jazzowe, zarówno instrumentalne jak i instrumentalno-wokalne. South Silesian Brass Band to zespół jazzu tradycyjnego powstały w 1974 roku w Chwałowicach. Dzisiaj do grupy należą: Adam Abrahamczyk (trąbka i wokal), Czesław Gawlik (piano, aranżacja), Jerzy "Kali" Wenglarzy (perkusja), Daniel Bober (saksofon sopranowy), Saturnin Abrahamczyk (puzon), Piotr Rożankowski (kontrabas), Marian Siwicki (banjo, gitara), Elżbieta Skrzymowska (skrzypce, wokal), Leszek Furman (pianista, aranżer).