Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2016-09-21

WIECZÓR POLSKI

Godzina:
17:00

,,Błogosławiony ks. EMIL SZRAMEK. Pierwszy błogosławiony z ziemi raciborskiej’’

Wieczory Polskie w DK STRZECHA są pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz. Pomysłodawca i organizator: Zbigniew Ciszek.

W programie

- wykład prof. dr hab. Franciszka  Marka

- prezentacja muzyczna twórców polskich  w wykonaniu uczniów  PSM I st. im. S. Moniuszki w Raciborzu

- prezentacja pieśni polskich w wykonaniu chóru mieszanego  BRZEZIE  z parafii św. Mateusza i Macieja  pod  dyr. Aleksandry  Gamrot

 Wstęp wolny.


więcej

GWIAZDKA SERC - „800-lecie! Co o tym wiecie?"

Godzina:
18:00

Raciborska Izba Gospodarcza ma zaszczyt po raz XVII zaprosić na koncert charytatywny GWIAZDKA SERC!
Temat tegorocznej Gwiazdki "800 lecie! co o tym wiecie?" jest ściśle związany z rokiem jubileuszu Praw Miejskich Raciborza.
Na scenie zobaczycie wiele znanych twarzy ze świata biznesu, kultury i nie tylko!
Niech Raciborskie Centrum Kultury wypełni się po brzegi wspaniałą publicznością!

 Bilety-cegiełki do nabycia:

Raciborska Izba Gospodarcza, ul. Batorego 7 (I piętro)
Cech Rzemiosł Różnych, Kilińskiego 2
Piwiarnia Racibórz, Wojska Polskiego 9 h,
Raciborskie Centrum Kultury (kasa), Chopina 21,

ceny wejściówek: 20 ,-  30,- 40,-  50,-  60,-

Środki ze sprzedaży biletów - cegiełek zostaną przekazane potrzebującym z terenu Raciborszczyzny.


więcej

2016-04-01Fun pakiet multimedialnych kursów online

Bezpłatne kursy online wspomagające naukę języków obcych lub zdobywanie umiejętności specjalistycznych. Składają się z zaawansowanych multimediów - gier, fotolekcji, filmów, dialogów i interaktywnych ćwiczeń, które przyspieszają proces nauczania, czynią go trwalszym i bardziej atrakcyjnym. W ofercie: kurs języka angielskiego dla dzieci FunEnglish, kursy językowe: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski , włoski, BusinessEnglish123 oraz kursy specjalistyczne: Czytaj, Pisz, Pamiętaj, Fotografia o Photoshop. Zapisy prowadzone są w Bibliotece przy ul. Kasprowicza oraz we wszystkich filiach i oddziałach.
więcej

2016-05-02„Racibórz prozą zaczarowany” Kryminał z Raciborzem w tle - konkurs literacki

2016-09-01Konkurs wiedzy - „Dziennik Cwaniaczka” J. Kinneya

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu serdecznie zaprasza do udziału w Konkursie Wiedzy z trzech pierwszych tomów serii „Dziennik Cwaniaczka”: Dziennik Cwaniaczka, Rodrick rządzi, Szczyt wszystkiego, który odbędzie się 5 października 2016 roku w Bibliotece przy ul. Kasprowicza 12.

Zgłoszenia przyjmowane są osobiście w filiach lub oddziałach biblioteki lub mailowo na adres: [email protected] w terminie do 3 października 2016 r.

szczegóły: http://www.biblrac.pl/pl/site/wydarzenie/1129-konkurs-wiedzy------dziennik-cwaniaczka----j-kinneya-.html

 


więcej

2016-09-01Rodzinny konkurs wiedzy - „Kubuś Puchatek” A.A. Milne

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu serdecznie zaprasza do udziału w cyklicznym konkursie literackim „Czytał dziadek, czytał tata, czytasz ty?”.

Pytania konkursowe pochodzić będą z książki „Kubuś Puchatek” A.A. Milne’a.

Uczestnikiem Konkursu może być drużyna rodzinna dwu lub trzyosobowa, w której skład wchodzi co najmniej jedno dziecko w wieku do 16 lat.

Zgłoszenia do Konkursu przyjmujemy do 19 października 2016 r. w oddziałach i filiach biblioteki.

Konkurs odbędzie się 22 października 2016 r. (sobota) o godz. 10.00 w EURECE – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Raciborzu przy ul. Kasprowicza 12.

szczegóły: http://www.biblrac.pl/pl/site/wydarzenie/1131-rodzinny-konkurs-wiedzy------kubus-puchatek----aa-milne.html


więcej

2016-09-01Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Kubuś Puchatek i inne misie”

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu serdecznie zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem „Kubuś Puchatek i inne misie”.

Tematem konkursu jest wykonanie:

  • ilustracji tematycznie związanej z postacią Kubusia Puchatka lub innego literackiego misia
  • pracy komputerowej tematycznie związanej z postacią Kubusia Puchatka lub innego literackiego misia
  • kukiełki tematycznie związanej z postacią Kubusia Puchatka lub innego literackiego misia
  • pacynki tematycznie związanej z postacią Kubusia Puchatka lub innego literackiego misia

Dla laureatów pięciu kategorii przewidziano nagrody. Prace wraz z dokumentami należy składać do 21 października 2016 r. w filiach i odziałach biblioteki. Finał odbędzie się 3 listopada o godz. 16.00 w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12.


więcej

2016-09-01Foto-konfrontacje - wystawa fotografii

2016-09-01Konkurs Literacki „Racibórz prozą zaczarowany” Kryminał z Raciborzem w tle

2016-09-01Rodzinny konkurs wiedzy „Czytał dziadek, czytał tata, czytasz ty?” - „Kubuś Puchatek” A.A. Milne

2016-09-01IV Powiatowy Konkurs Pięknego Pisania „Zostań Mistrzem Kaligrafii”

2016-09-01Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Kubuś Puchatek i inne misie”

2016-09-15PILNIE POSZUKIWANY ŚWIĘTY MIKOŁAJ!

Muzeum w Raciborzu organizuje w listopadzie 2016 r. wystawę „Gdzie jest święty Mikołaj? Św. Mikołaj w kulturze masowej XX i XXI wieku”. Przypuszczamy, że w każdym domu znajdują się pamiątki związane z tym popularnym Świętym. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wypożyczenie na czas trwania wystawy (listopad 2016-styczeń 2017) przedmiotów przedstawiających św. Mikołaja. Mogą to być np.:

  • fotografie ze spotkań ze św. Mikołajem
  • listy dzieci do św. Mikołaja
  • bombki choinkowe w kształcie św. Mikołaja
  • maskotki
  • bibeloty
  • ceramika
  • tekstylia

Odbiór obiektów w Muzeum w Raciborzu ul. Rzeźnicza 15 od 15 września do 15 października 2016 r. w godzinach 800 – 1600 .

Przedmioty te zostaną po zakończeniu wystawy zwrócone właścicielom. Liczymy na Państwa przychylność i zaangażowanie! Wypożyczający będą honorowymi gośćmi na wernisażu wystawy 4 listopada 2016 r.


więcej

2016-09-15FOTO-KONFRONTACJE

Godzina:
16:00

Wystawa prezentuje fragmenty fotograficznych projektów dyplomowych absolwentów raciborskiego Liceum Plastycznego - rocznik 2012-2016. Ekspozycja obejmuje szerokie spektrum tematyczne (dokument fotograficzny, fotografię artystyczną, formy użytkowe i naukowe rozwiązania) i techniczne od klasycznej fotografii srebrowej po rozwiązania cyfrowe.

Prace wykonane zostały pod kierunkiem dr Gabrieli Habrom-Rokosz.

Zapraszamy na spotkanie z twórcami wystawy, które odbędzie się 15 września o godz. 16.00 w Galerii GAWRA.

Wystawę FOTO-KONFRONTACJE można oglądać do końca września.


więcej

2016-09-21Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu

Godzina:
17.30
więcej

2016-09-21XXIX Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai

Godzina:
18:45

Magdalena Witczak – sopran
Ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie skrzypiec. Następnie studiowała w klasie śpiewu solowego ad. Bożeny Harasimowicz w gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki, którą ukończyła otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Jest laureatką wielu konkursów sztuki wokalnej. W październiku 2004 zdobyła wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne na I Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. A. Didura w Bytomiu. W maju 2006 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej, w dyscyplinie artystycznej – wokalistyka, a w grudniu 2015 stopień doktora habilitowanego. Prowadzi bogatą działalność artystyczną. W repertuarze posiada zarówno utwory operowe (16 partii), oratoryjno-kantatowe (43 dzieła) oraz szereg pieśni (ponad 100 utworów). Występowała z takimi dyrygentami, jak: J. Maksymiuk, J. Salwarowski, J. Katlewicz, B. Jarmołowicz, W. Rajski, M.J. Błaszczyk, T. Wicherek, K. Buman, J. Przybylski, T. Bugaj, S. Chrzanowski, M. Florencio Jr., R. Silva, Z. Rychert, A. Knap, S. Wróblewski, P. Sułkowski, M. Caldi. Swoje umiejętności doskonaliła uczestnicząc w kursach interpretacji muzyki wokalnej w kraju i za granicą pod kierunkiem takich pedagogów jak: Judith Beckmann (Bachakademie Stuttgart), Krystyna Szostek-Radkowa, Gerhard Kahry, Christiane Hampe, Christian Elsner, Ryszard Karczykowski, Fedora Barbieri, Wojciech Drabowicz, Olga Szwajgier.
Koncertuje w kraju i za granicą. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. W październiku 2010 Radio Duńskie zarejestrowało i odtworzyło jej recital z muzyką F. Chopina i V. Belliniego.
Prowadzi również działalność pedagogiczną, jako nauczyciel dyplomowany uczy śpiewu solowego w PSM I i II st. w Słupsku.

Hanna Dys
Organistka, adiunkt na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Ukończyła studia w klasie organów Prof. Romana Peruckiego gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie Prof. Wolfganga Zerera, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Stypendystka m.in. Brahms Stiftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich m. in. u Prof. J. Laukvika, Prof. L. Ghielmi, Prof. O. Latry, Prof. D.Rotha, K.Bine Bryndorf. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych w kraju i za granicą. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka jak i kameralistka, jest jurorem konkursów organowych. Występowała na festiwalach muzyki organowej w Polsce i niemal w całej Europie (m.in. Włochy, Finlandia, Rosja, Niemcy, Mołdawia, Francja, Hiszpania). Ma na swoim koncie współpracę z wybitnymi dyrygentami i muzykami, m. in. Sir Nevilem Marrinerem, Kai Bumanem, Massimiliano Caldi, Friederem Berniusem, Łukaszem Borowiczem, Pawłem Skałubą, Iwoną Hossą. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej.

Program koncertu:
J.S. Bach
• Fantasia super Komm heiliger Geist Herre Gott BWV 651 (organy solo) 6'
M. J. Żebrowski
• Suscepit Israel – Mgnificat
Georg Fridrich Haendel (1685 – 1759)
• O Had I Jubal’s Lyre – Joshua 3’
Josef Gabriel Rheinberger
• Sonata d-moll nr 11 op. 148, cz. II i III 7'
Prosper Guidi (1821 – 1889)
• Maria Mater Gratiae 4'
W. A. Mozart
• Alleluja – Exultate Jubilate
Michał Lorenc (1955)
• Ave Maria 3'
Josep Jongen
• Scherzetto
Giuseppe Verdi (1813 – 1901)
W. Lutosławski
• Lacrimosa 4’
Jan Zwart
• Toccata Psalm 146 (organy solo) 7
BIS
W. Kilar (1932 – 2013)
• Wokaliza

Wstęp bezpłatny.


więcej

2016-09-21XXIX Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. Henryka Klai

Godzina:
18.45

Magdalena Witczak – sopran Ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie skrzypiec. Następnie studiowała w klasie śpiewu solowego ad. Bożeny Harasimowicz w gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki, którą ukończyła otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Jest laureatką wielu konkursów sztuki wokalnej. W październiku 2004 zdobyła wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne na I Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. A. Didura w Bytomiu. W maju 2006 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej, w dyscyplinie artystycznej – wokalistyka, a w grudniu 2015 stopień doktora habilitowanego. Prowadzi bogatą działalność artystyczną. W repertuarze posiada zarówno utwory operowe (16 partii), oratoryjno-kantatowe (43 dzieła) oraz szereg pieśni (ponad 100 utworów). Występowała z takimi dyrygentami, jak: J. Maksymiuk, J. Salwarowski, J. Katlewicz, B. Jarmołowicz, W. Rajski, M.J. Błaszczyk, T. Wicherek, K. Buman, J. Przybylski, T. Bugaj, S. Chrzanowski, M. Florencio Jr., R. Silva, Z. Rychert, A. Knap, S. Wróblewski, P. Sułkowski, M. Caldi. Swoje umiejętności doskonaliła uczestnicząc w kursach interpretacji muzyki wokalnej w kraju i za granicą pod kierunkiem takich pedagogów jak: Judith Beckmann (Bachakademie Stuttgart), Krystyna Szostek-Radkowa, Gerhard Kahry, Christiane Hampe, Christian Elsner, Ryszard Karczykowski, Fedora Barbieri, Wojciech Drabowicz, Olga Szwajgier. Koncertuje w kraju i za granicą. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. W październiku 2010 Radio Duńskie zarejestrowało i odtworzyło jej recital z muzyką F. Chopina i V. Belliniego. Prowadzi również działalność pedagogiczną, jako nauczyciel dyplomowany uczy śpiewu solowego w PSM I i II st. w Słupsku. Hanna Dys Organistka, adiunkt na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Ukończyła studia w klasie organów Prof. Romana Peruckiego gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie Prof. Wolfganga Zerera, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Stypendystka m.in. Brahms Stiftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich m. in. u Prof. J. Laukvika, Prof. L. Ghielmi, Prof. O. Latry, Prof. D.Rotha, K.Bine Bryndorf. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych w kraju i za granicą. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka jak i kameralistka, jest jurorem konkursów organowych. Występowała na festiwalach muzyki organowej w Polsce i niemal w całej Europie (m.in. Włochy, Finlandia, Rosja, Niemcy, Mołdawia, Francja, Hiszpania). Ma na swoim koncie współpracę z wybitnymi dyrygentami i muzykami, m. in. Sir Nevilem Marrinerem, Kai Bumanem, Massimiliano Caldi, Friederem Berniusem, Łukaszem Borowiczem, Pawłem Skałubą, Iwoną Hossą. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej. Program koncertu: J.S. Bach • Fantasia super Komm heiliger Geist Herre Gott BWV 651 (organy solo) 6' M. J. Żebrowski • Suscepit Israel – Mgnificat Georg Fridrich Haendel (1685 – 1759) • O Had I Jubal’s Lyre – Joshua 3’ Josef Gabriel Rheinberger • Sonata d-moll nr 11 op. 148, cz. II i III 7' Prosper Guidi (1821 – 1889) • Maria Mater Gratiae 4' W. A. Mozart • Alleluja – Exultate Jubilate Michał Lorenc (1955) • Ave Maria 3' Josep Jongen • Scherzetto Giuseppe Verdi (1813 – 1901) • Ave Maria z opery “Otello” 4,5’ W. Lutosławski • Lacrimosa 4’ Jan Zwart • Toccata Psalm 146 (organy solo) 7 BIS W. Kilar (1932 – 2013) • Wokaliza Wstęp bezpłatny.


więcej
początek strony