Kalendarium wydarzeń

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Kalendarium wydarzeń

Terminarz z dnia 2017-12-10

2017-10-27Wystawa - PRZYSTANEK PRL

Przystanek PRL to próba pokazania rzeczywistości minionej epoki, czasów, które należą już do historii. To nie jest apoteoza tego okresu, jest to przedstawienie obiektów nabierających wartości historycznej.  W powszechnym rozumieniu nie są one zabytkami lecz  z upływem czasu się nimi stają. Są świadectwem kultury materialnej, obyczajowości i rzeczywistości społecznej, kulturalnej i politycznej oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty najbardziej kojarzące się z tym okresem m.in. sprzęty gospodarstwa domowego, meble, użytkowane wtedy radia, gramofon, telewizor, aparaty fotograficzne i projekcyjne, rzemiosło artystyczne, szkło i ceramikę. Zaaranżowane zostało wnętrze pokoju z jego podstawowym wyposażeniem.

Uzupełnieniem ekspozycji muzealnej są związane z ówczesnym handlem numizmaty, kartki na żywność  i wywieszki sklepowe oraz przedmioty z wyposażenia sklepów. Zaprezentowano także materiały propagandowe  z tego okresu. Na licznych fotografiach ukazane zostało życie społeczne, kulturalne i polityczne Raciborza.

Poprzez część eksponatów starano się ukazać ówczesne, wysokiej klasy, wzornictwo przemysłowe (meble, przedmioty codziennego użytku) oraz przemyślane projekty (plakaty, okładki płyt gramofonowych, ceramika).

Przystanek PRL dla starszego pokolenia będzie wspomnieniem młodości, a dla  młodszego możliwością poznania realiów życia  w PRL-u.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, PSS Społem w Raciborzu oraz od osób prywatnych.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania  w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1.

2017-12-07Jarmark Bożonarodzeniowy

2017-12-10YASMIN LEVY - koncert w ramach PalmJazz Days

Godzina:
18:00

Urodzona w Jerozolinie Yasmin śpiewa muzykę sefardyjską w duchu flamenco. Wykorzystuje do tego język ladino, język hiszpańskich Żydów, dawno już nieużywany. Charakterystyczną innowacją jest włączenie elementów flamenco i użycie takich instrumentów jak oud, skrzypce, wiolonczela i fortepian. Kiedy skończyła 20 lat postanowiła, że swoje życie chce związać ze śpiewaniem. Zaczęła od małych, lokalnych koncertów. Dopiero w 2002 roku udało jej się wystąpić na Muzycznych targach EXPO – WOMEX. Ten występ umożliwił jej rozpoczęcie międzynarodowej kariery. Pierwsza płyta Yasmin "Romance & Yasmin" inspirowana była twórczością jej ojca – YtzhakaLevy. Kolejny album, "La Juderia", to również tradycyjne Ladino, ale po pobycie w Hiszpanii Yasmin zaczęła eksperymentować z Flamenco. Na tym albumie bardzo wyraźnie słychać jego wpływy. Kolejna płyta to powrót do korzeni, ale tym razem w międzynarodowym wydaniu. Płyta nagrywana była w Londynie, w LivingstoStudios. Produkowali ją wspólnie Lucy Duran i Jerry Boys. W nagraniach brali udział muzycy z różnych stron świata: Armenii, Grecji, Paragwaju, Izrael, Turcji i Hiszpanii. Tytułowy utwór, "Mano Suave", to tradycyjna pieść Beduinów, Którą Yasmin zaśpiewała w duecie z Natachą Atlas, jedną z najbardziej znanych artystek na Bliskim Wschodzie.

Honorowane są raciborskie karty: ,,Senior 60+'' i ,,Rodzina +''