Udźwiękowienie strony

Strona główna / Udźwiękowienie strony

Jednym z głównych celów Powiatu Raciborskiego jest podwyższanie jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Poza wsparciem opieki medycznej i socjalnej oraz znoszeniem barier architektonicznych, staramy się dostrzegać również problemy związane z poruszaniem się po świecie wirtualnym, który dzięki postępującej cyfryzacji oferuje coraz więcej skutecznych rozwiązań.

Aby ułatwić, a także umożliwić osobom niedowidzącym i niewidomym korzystanie m.in. z naszej strony internetowej, proponujemy nowoczesne narzędzia, które tekst zapisany w postaci znakowej, mechanicznie zamieniają na wypowiedź (mowę) w postaci dźwiękowej.

Dzięki funkcjom SYNTEZATORÓW MOWY oraz CZYTNIKÓW EKRANU, bariera w odbiorze przekazywanych przez nas treści przez osoby z niepełnosprawnością wzrokową, może zostać wyeliminowana.

 
SYNTEZATORY MOWY

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych dodatków do najpopularniejszych przeglądarek internetowych czyli do Edge, Chrome i Firefox. Są to SYNTEZATORY MOWY, pozwalające na odczytywanie przez naszego „osobistego lektora” pełnej treści widocznej na stronie. Można je pobrać z poniższych linków:


NVDA – CZYTNIK EKRANU DLA NIEWIDOMYCH

Osoby niewidome i niedowidzące mogą również korzystać z komputera dzięki programowi NON VISUAL DESKTOP ACCESS, czyli w skrócie NVDA. Jest to bezpłatny czytnik ekranu dla systemu operacyjnego Microsoft Windows wydany na wolnej licencji GNU General Public License (wersja 2). Program odczytuje zawartość ekranu mową syntetyczną lub prezentuje ją na monitorze brajlowskim.

NVDA ma wiele zalet. Obsługuje ponad 80 języków, w tym język polski. Wspiera mnóstwo aplikacji, takich jak przeglądarki internetowe, programy pocztowe, komunikatory, pakiety biurowe, a nawet wspomniany system Windows. Może być uruchamiany z pamięci przenośnej bez konieczności instalacji. 

KORZYSTANIE Z NVDA

Program można pobrać ze strony polskiej społeczności NVDA pod adresem https://www.nvda.pl/pobierz, wybierając optymalną dla swojego komputera wersję. Na stronie https://www.nvda.pl można się również zapoznać ze szczegółami jego obsługi.

Po uruchomieniu instalatora program zapyta nas, czy chcemy zainstalować program na dysku, utworzyć jego kopię przenośną i umieścić ją np. w pamięci flash czy kontynuować użycie wersji tymczasowej. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja programu w systemie.

 URUCHAMIANIE NVDA

Aby uruchomić program, wybierz NVDA z menu PROGRAMY w Menu START lub użyj skrótu Control+Alt+D. Możesz również wpisać NVDA w oknie URUCHOM w menu START i nacisnąć klawisz ENTER. Aby uruchomić wersję przenośną NVDA, przejdź do katalogu w którym zostały wypakowane pliki, zaznacz plik „nvda.exe” i naciśnij klawisz ENTER lub dwukrotnie kliknij na nim lewym przyciskiem myszy.

 

ZACHĘCAMY DO POBRANIA NAJBARDZIEJ ODPOWIEDNIEGO DLA SIEBIE PROGRAMU I ZA JEGO POMOCĄ ŻYCZYMY PRZYJEMNEGO KORZYSTANIA Z NASZEJ STRONY.

 

 

początek strony