Strona główna / Pomoc dla Ukrainy

Pomoc ONZ dla uchodźców z Ukrainy

Agencja ONZ poprzez Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) prowadzi stronę informacyjną dedykowaną osobom przybywającym z Ukrainy, pod adresem: https://help.unhcr.org/poland/pl/informacje-dla-osob-pochodzacych-z-ukrainy/#Cash_Assistance_Pl .

Wśród wielu zawartych tam informacji (również w języku ukraińskim), istnieje możliwość uzyskania doraźnej pomocy finansowej dla uchodźców z Ukrainy oraz dla ich rodzin, które przybyły do Polski od 24 lutego 2022 r.

Pomoc finansowa jest udzielana raz w miesiącu przez okres minimum 3 miesięcy. Uprawnieni odbiorcy otrzymują miesięcznie 700 zł na 1 osobę, dodatkowo 600 zł na kolejną osobę w rodzinie (maks. 4 osoby). Zgłoszenia przyjmowane elektronicznie za pośrednictwem wskazanej wyżej strony, w zakładce „Jak otrzymać pomoc Finansową UNHCR”. Zgłaszający otrzymuje SMS kiedy i gdzie ma dopełnić rejestracji i zeskanować odcisk palca.
Po rejestracji generowane jest hasło, które dzień później otrzymuje zgłaszający poprzez SMS. Za pomocą tego numery można wypłacić pieniądze z ONZ w większości bankomatów w Polsce.

Co ważne i praktyczne!
Pieniądze w całości pozostają do dyspozycji osób potrzebujących, które najlepiej wiedzą czego im najbardziej potrzeba.

Bezpłatna pomoc prawna dla uchodźców z Ukrainy

2022-03-28, Poniedziałek

W siedzibie Prokuratury Rejonowej w Raciborzu, przy ul. Wojska Polskiego 24, w godzinach urzędowania, tj. między 7.30 a 15.30, obywatele Ukrany moga skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej.
 
 

Od 14 marca zmieniamy dni otwarcia dwóch punktów zbiórek darów w powiecie

2022-03-14, Poniedziałek
Magazyn punktu zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainny w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu

Uwaga darczyńcy na rzecz poszkodowanych mieszkańców Ukrainy!
 
Przypominamy, że od 14 marca 2022 r. ulegają zmianie dni otwarcia dwóch punktów zbiórek darów w powiecie.

Nasze miejsca zbiórek będą dostępne w:
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu - wtorek, w godz. 14.00 - 18.00.
- II Liceum Ogólnokształcące w Raciborzu - sobota, w godzinach 09.00 - 13.00.

Osoby chętne do niesienia pomocy zapraszamy również do innych punktów zbiórek działających na terenie powiatu.

Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie!Ulotka informacja dla uchodźców z Ukrainy

Szukasz ratunku przed wojną? Chcesz wesprzeć uchodźców?Tu znajdziesz pomoc lub jej udzielisz
https://pomagamukrainie.gov.pl/ 

#PomagamUkrainie
----------------------------------------
Переклад

Ви потребуєтедопомогиі втікаєте від війни?
Ви хочете підтримати біженців?

Добре, що Ви до нас завітали!
https://pomagamukrainie.gov.pl/ 

#PomagamUkrainie


________________________________________________________________________________________________________________

Aktualne informacje dotyczące pomocy uchodźcom z UkrainyAktualne informacje dotyczące pomocy uchodźcom z Ukrainy sa publikowane na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod linkiem: 
https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy 

----------------------------------------
Переклад

Актуальна інформація щодо допомоги біженцям з України

Актуальна інформація щодо допомоги біженцям з України розміщена на сайті МВС за посиланням:
https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy 

________________________________________________________________________________________________________________

Pomagamy Ukrainie - ZBIÓRKA OD 1 MARCA!

Przyłączając się do Polskiej Akcji Humanitarnej, Powiat Raciborski wspólnie z wszystkimi gminami kontynuuje swoje działania pomocowe dla uchodźców z Ukrainy.

Od godziny 13.00 działa już adres e-mail[email protected]pod którym możemy zaoferować zakwaterowanie lub inną formę pomocy, natomiast od jutra czyli od wtorku 1 marca Starostwo Powiatowe w Raciborzu uruchamia również możliwość przekazania pomocy rzeczowej dla poszkodowanych wojną obywateli Ukrainy.

Zbierane będą najpotrzebniejsze rzeczy :
- żywność z dłuższym terminem przydatności (konserwy mięsne, rybne, pasztety, przetwory mięsne np. pulpety, klopsy, gołąbki, makarony, kasze, ryż, cukier, mąka, przetwory warzywne i owocowe, olej spożywczy),
- środki higieniczne i kosmetyki,
- łóżka polowe - składane z materacami (nowe),
- pościel, koce, śpiwory, karimaty (nowe),
- ubrania (nowe),
- zabawki (nowe).

W powiecie raciborskim będą działać dwa miejsca zbiórek:
1. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”, ul. Zamkowa 1, 47-400 Racibórz
2. II Liceum Ogólnokształcące, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3, 47-400 Racibórz

Dary można przynosić (od 01 marca) w godzinach:
Pon - pt:  14.00 – 18.00
Sobota:   09.00 – 13.00

Ważne!
Prosimy aby zawartość paczek z przekazywanymi darami była opisana np. środki czystości, żywność w puszkach, odzież, itp. 

Uwaga!
Nie ma możliwości przekazywania potrzebnych produktów we własnym zakresie.  Dalsze rozdysponowanie zebranych rzeczy będzie koordynowane w porozumieniu ze służbami rządowymi na poziomie województwa śląskiego.

 Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie!

________________________________________________________________________________________________________________

POMAGAMY UKRAINIE!

W związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie, dzisiaj rano w Starostwie Powiatowym w Raciborzu odbyło się pilne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym obok Zarządu Powiatu udział wzięli m.in. wójtowie i burmistrzowie gmin oraz przedstawiciele służb mundurowych z powiatu raciborskiego.

Cel był jeden – wypracować i uruchomić najlepszy z możliwych - mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej dla tych, którzy w obawie o własne życie będą szukać schronienia w naszym kraju, a docelowo również w powiecie raciborskim.

Aktualnie wszczęto procedurę koordynacji poniższych form wsparcia dla uchodźców, którzy przybędą do naszego powiatu w konsekwecji koordynowanych przez stronę rządową działań, ale wkrótce poinformujemy o kolejnych.

Biorąc pod uwagę fakt, że powiatowy sztab kryzysowy już przez miniony weekend odebrał dziesiątki telefonów od  deklarujących swoją pomoc mieszkańców Raciborszczyzny, liczymy, że nasz apel zostanie zauważony i wysłuchany tak, jak to się dzieje w innych regionach Polski.

JEŻELI CHCESZ POMÓC MIESZKAŃCOM UKRAINY:

1. PRZYJMIJ POD SWÓJ DACH.

Osoby chętne mogą zgłaszać deklarację przyjęcia u siebie w domu uchodźców z Ukrainy pod adresem [email protected] wskazując w treści:
- imię i nazwisko zgłaszającego chęć pomocy,
- adres zamieszkania (miejsce przyjęcia uchodźców),
- ilość oferowanych miejsc noclegowych (z wyszczególnieniem dzieci i zwierząt),
- nr telefonu.Co ważne! W chwili obecnej oferowana pomoc ma charakter nieodpłatny. Prosimy zatem o przemyślane i odpowiedzialne decyzje.2. ZAOFERUJ SWOJĄ POMOC.

W obecnej tragicznej sytuacji każda pomoc jest ważna i potrzebna. Jeśli chcesz w jakikolwiek sposób przyłączyć się do naszej akcji pomocowej, napisz na adres[email protected]i zaproponuj swoje wsparcie w zakresie:
- wolontariatu,
- pomocy medycznej,
- pomocy prawnej,
- tłumaczeń,
- transportu,
- posiłków,
- innym niż wymienione.

Prosimy, by w temacie wiadomości e-mail nazwać rodzaj oferowanej pomocy a w treści wskazać jej zakres oraz swoje dane kontaktowe - najlepiej nr telefonu.Już teraz dziękujemy wszystkim, którzy okażą serce i udzielą choćby najmniejszej pomocy potrzebującym z Ukrainy a raciborskim mediom za wsparcie informacyjne.

 Klauzula RODO pod linkiem https://www.powiatraciborski.pl/main/aktualnosci_powiat/POMAGAMY-UKRAINIE/idn:4562.html 

________________________________________________________________________________________________________________

OPIEKA MEDYCZNA DLA UCHODŹCÓW - NIEZBĘDNE INFORMACJE

W związku z coraz większą liczbą pytań mieszkańców, zwłaszcza osób przyjmujących pod swój dach uciekających przed wojną, przedstawiamy oficjalny komunikat NFZ w wersji polskiej oraz ukraińskiej, dotyczący dostępności polskiej opieki medycznej dla uchodźców z Ukrainy.

Bezpłatna opieka medyczna dla uchodźców z Ukrainy!
Wszystkie osoby, które uciekły przed wojną z terenu Ukrainy i posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub też w dokumencie podróży mają odcisk stempla Straży Granicznej RP z datą od 24.02.2022, mogą bezpłatnie korzystać z polskiej opieki medycznej i służby zdrowia. Szczegóły tutaj:
https://www.nfz.gov.pl./aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Безкоштовна медична допомога для біженців з України. Всі громадяни, які втекли від війни з території України, можуть безкоштовно користуватися з медичних послуг на території Польщі. Це стосується осіб, які мають відповідний документ, виданий Прикордонною Службою або мають печатку в закордонному паспорті, яка надається при перетині кордону з датою від 24.02.2022. Детальніше тут:
https://www.nfz.gov.pl./aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html 

________________________________________________________________________________________________________________

JAK ZNALEŹĆ PRACĘ? INFORMACJE DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY (DWUJĘZYCZNE)

Gdzie uzyskać pomoc? Jakiej pomocy można się spodziewać? Z jakich usług poradnictwa zawodowego można skorzystać oraz linki przydatnych stron internetowych? – to m.in. te informacje zawarte są w ulotkach informacyjnych, jakie przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a które udostępnił Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu.

Publikujemy je do pobrania w wersji jpg i pdf w j. polskim oraz w j. ukraińskim.
https://www.powiatraciborski.pl/main/aktualnosci_powiat/JAK-ZNALEZC-PRACE-INFORMACJE-DLA-UCHODZCOW-Z-UKRAINY-DWUJEZYCZNE/idn:4566.html 


________________________________________________________________________________________________________________

JESTEŚ PRACODAWCĄ I CHCESZ POMÓC UCHODŹCOM Z UKRAINY?


Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaznacza, że uchodźcy z Ukrainy poza wsparciem w postaci miejsca do zamieszkania, pomocy medycznej i socjalnej potrzebują również miejsc pracy.
 
Jeżeli więc jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy, zgłoś swoją ofertę pracy w Powiatowym urzędzie pracy w Raciborzu lub poprzez formularz online na stronie https://www.praca.gov.pl

Pamiętaj, aby w uwagach oferty dodać komentarz, że oferta skierowana jest do obywateli Ukrainy.

Na każdym etapie składania oferty pracy możesz liczyć na wsparcie pracowników urzędów pracy lub konsultantów Zielonej Linii (nr tel. 19524).

W celu zgłoszenia oferty pracy przygotuj następujące informacje:
- nazwę firmy, adres, numer telefonu, numer identyfikacji podatkowej,
- nazwę stanowiska pracy, liczbę wolnych miejsc pracy w ramach stanowiska z
uwzględnieniem liczby wolnych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych,
- ogólny zakres obowiązków,
- miejsce wykonywania pracy,
- rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy,
- wysokość proponowanego wynagrodzenia brutto,
- datę rozpoczęcia pracy, informację o systemie i rozkładzie czasu pracy, system wynagradzania, wymiar czasu pracy i okres zatrudnienia w przypadku pracy na podstawie umowy o pracę albo okres wykonywania umowy w przypadku umowy cywilnoprawnej,
- jakie są oczekiwania wobec kandydatów do pracy, w tym: poziom wykształcenia, umiejętności, uprawnienia, doświadczenie zawodowe, znajomość języków obcych z określeniem poziomu ich znajomości.

Aby zwiększyć dostępność oferty pracy dla obywateli Ukrainy poproś urząd pracy o przetłumaczenie oferty na język ukraiński. Twoja oferta zostanie wprowadzona do systemu teleinformatycznego urzędów pracy i upowszechniona w Centralnej Bazie Ofert Pracy - https://oferty.praca.gov.pl (w tym w języku ukraińskim).


PRACODAWCO PAMIETAJ!
Na chwilę obecną, aby zatrudnić legalnie obywatela Ukrainy musisz uzyskać dla niego jeden z dokumentów tj. zezwolenie na pracę lub oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy.
- Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy możesz uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w terminie 7 dni na okres do 24 miesięcy.
- Zezwolenie na pracę możesz uzyskać u właściwego Wojewody w terminie ok. 30 dni na okres do 3 lat.

________________________________________________________________________________________________________________


początek strony