Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

10 lat niemieckojęzycznej redakcji radiowej w Raciborzu...

2007-04-24, Wtorek

Niemieckojęzyczna redakcja radiowa powstała w 1997 roku w Raciborzu, jako projekt mniejszości niemieckiej na Śląsku i Instytutu Stosunków Zagranicznych IFA. Od początku swojej działalności, zespół redakcyjny skupiał młodych i ambitnych ludzi, którzy chcieli poznać dziennikarski fach i zdobyć cenne doświadczenie zawodowe.

Początki redakcji związane są z realizacją audycji "Die Deutsche Stimme aus Ratibor", czyli niemieckojęzycznego magazynu z koncertem życzeń, wiadomościami, wywiadami, reportażami. Młody i pełen pomysłów zespół niemieckojęzycznej redakcji radiowej postanowił jednak zrobić krok w przód. I tak zrodził się pomysł, by stworzyć polsko-niemiecki program młodzieżowy "Mittendrin". W tym programie można z kolei usłyszeć relacje z imprez kulturalnych, wywiady, mini słuchowiska, informacje kulturalne, sondy i przede wszystkim dużo muzyki. Obydwa programy emitowane są na antenie Radia Vanessa FM, na 100,3 FM.

Kolejnym projektem ambitnych dziennikarzy niemieckojęzycznej redakcji radiowej było stworzenie pierwszego w regionie radia internetowego. Radio Mittendrin rozpoczęło nadawanie swojego programu 6 stycznia 2006 r. Programu słuchać można przez 24 godziny na dobę za pośrednictwem strony internetowej - www.mittendrin.vdg.pl Wśród wielu propozycji programowych internetowego Radia Mittendrin znaleźć można audycje polsko- i niemieckojęzyczne, takie jak: serwisy informacyjne, programy kulturalne, magazyn z pozdrowieniami. Ne brakuje również muzyki, która zaspokoi gusta wielu odbiorców.

Niemieckojęzyczna redakcja radiowa przygotowuje również szkolenia radiowe i pomaga młodym ludziom realizować marzenia zawodowe związane z pracą w radiu.

Z okazji 10-lecia istnienia niemieckojęzycznej redakcji radiowej, 29 kwietnia br. redakcja radiowa "Mittendrin" (wraz z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców Województwa Śląskiego i Instytutem Stosunków Zagranicznych IFA) zaprasza na wielką imprezę. Zabawa rozpocznie się o godz. 14.00 w hali OSiR w Raciborzu przy ul. Łąkowej. W programie występy: orkiestry dętej Pišt - Piszczanki z Piszcza, mażoretek z grupy "Tęcza" z Raciborza, chóru dziecięcego im. Eichendorffa z Raciborza, grupy tanecznej "Tworkauer Eiche" z Tworkowa, "Śląski Tyjater" w wykonaniu uczniów ZSE w Raciborzu i występ solowy Dany. O godz. 18.00 zaplanowano występ gwiazdy wieczoru - Uwe Weilera, popularnego piosenkarza niemieckiego, doskonale znanego słuchaczom audycji "Die Deutsche Stimme aus Ratibor". Od godziny 19.00 do 23.00 przewidziano natomiast zabawę taneczną z grupą muzyczną "Ex-Aequo".