Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

14000 Dębów Pamięci na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej

2008-04-02, Środa

Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji sadzenia 14000 Dębów Pamięci na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej, w ramach której uczestnicy posadzą tysiące dębów. Jeden dąb - jedno nazwisko z listy katyńskiej. Starostwo Powiatowe w Raciborzu przekaże nieodpłatnie odpowiednią ilość sadzonek drzew zainteresowanym podmiotom z terenu powiatu raciborskiego. Inauguracja Dni Katyńskich odbędzie się w Radzyminie 13 kwietnia br. o godz. 13.00.

Realizacja projektu integrować będzie środowiska szkolne lub lokalne o wspólnych działań rozwijając jednocześnie umiejętność twórczego myślenia i indywidualnej interpretacji zjawisk mających miejsce w dziejach naszego narodu i historii Europy. Projekt edukacyjny "Katyń ocalić od zapomnienia" kierowany jest do dzieci i młodzieży różnych grup wiekowych, wszystkich ludzi dobrej woli, szkół, instytucji i stowarzyszeń, którym bliskie jest znaczenie dekalogu w wymiarze uniwersalnym.

Akcja polega na posadzeniu w parkach, na skwerach itp. 14 tysięcy DĘBÓW PAMIĘCI na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do roku 2010. Jeden DĄB to jedno nazwisko z listy katyńskiej.

Uczestnicy projektu zobowiązują się do opieki nad DĘBEM oraz upamiętnienia na terenie placówki oficera -ofiarę zbrodni. Należy w miarę możliwości dotrzeć do życiorysu, to będzie widomy znak tego, ze w imię prawdy - pamiętamy.
Uczestnicy deklarują chęć wzięcia udziału w akcji i od organizatorów otrzymują numer oraz nazwisko i imię z listy katyńskiej.

Uczestnicy z powiatu raciborskiego otrzymają nieodpłatnie wskazaną ilość sadzonek drzew od Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Wspólnie z władzami lokalnymi ustalają miejsce (lokalizację) , gdzie dąb zostanie posadzony. Przy Dębie Pamięci należy umieścić informację, komu zastał on poświęcony.

Honorowy patronat nad akcją objęli: Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński oraz Biskup Warszawsko-Praski Abp Sławoj Leszek Głódź.

Uczestnicy: Szkoły podstawowe, gimnazjalne, średnie, stowarzyszenia na terenie kraju.

Szczegółowe informacje o projekcie na stronie internatowej www.radzymin.pl