Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

5-lecie partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Hrabstwem Wrexham

2009-03-16, Poniedziałek

W dniach 13-15 marca br. w hrabstwie Wrexham z oficjalną wizytą gościła delegacja Powiatu Raciborskiego. To już pięć lat odkąd samorządy, polski i walijski, podpisały umowę o współpracy. Poza udziałem w spotkaniu z władzami hrabstwa, delegacja Powiatu Raciborskiego odwiedziła Polską Sobotnią Szkołę oraz spotkała się z mieszkającą w Wrexham Polonią.

13 marca o godz. 17.00 rozpoczęły się uroczyste obchody pięciolecia współpracy samorządów; współpracy, której celem jest wymiana doświadczeń oraz nawiązywanie kontaktów pomiędzy młodzieżą. W spotkaniu uczestniczyli Mayor hrabstwa David Griffiths, Przewodniczący Rady Aled Roberts oraz poprzedni mayorowie i radni hrabstwa, jak również osoby zaangażowane we współpracę. Powiat reprezentowali: Starosta Raciborski Adam Hajduk, Przewodniczący Rady Powiatu Norbert Mika, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Ryszard Winiarski oraz radny Łukasz Kocur. W uroczystości uczestniczył Starosta Powiatu Märkischer Aloys Steppuhn, partner zagraniczny zarówno Powiatu Raciborskiego, jak i hrabstwa Wrexham. Po części oficjalnej przedstawiciele spotkali się z mieszkającą w Wrexham Polonią (ok. 8 tys.).

14 marca delegacja odwiedziła Polską Sobotnią Szkołę, prowadzoną przez polskich nauczycieli. W szkole uczy się 70. polskich uczniów z całego kraju. Celem szkoły jest nauczanie języka polskiego, historii, geografii oraz przybliżanie uczniom tradycji i kultury polskiej. Szkoła jest placówką społeczną. Cały personel szkolny pracuje w ramach wolontariatu, nie pobierając żadnego wynagrodzenia.
Wieczorem delegacja uczestniczyła we mszy świętej odprawionej przez polskiego księdza z diecezji katowickiej, w której uczestniczył również biskup Edwin Regan, ordynariusz rzymskokatolickiej diecezji Wrexham.

Przypomnijmy, umowa o współpracy została podpisana w Wrexham 4 marca 2004 r. i 8 maja 2004 r. w Raciborzu. Niektóre ze wspólnych przedsięwzięć:
- udział młodzieży w projekcie "Młodzież w działaniu", który jest realizowany od 2005 r., a uczestnicy projektu spotykają się w powiecie raciborskim, Wrexham i Märkischer;
- w 2006 r. zespół wokalny Miraż uczestniczył w Młodzieżowym Festiwalu Muzyki w Wrexham, a w Starostwie prezentowana była wystawa fotografii walijskich artystów;
- w styczniu 2007 r. w Raciborzu koncertował chór dziecięcy ze szkoły Marchwiel, a listopadzie ponad 50-osobowy chór Canthorion Rhos. W tym samym roku Powiat Raciborski wysłał do Wrexham zespół wokalny Septyma;
- w 2008 r. gościem specjalnym Raciborskiego Festiwalu Ekologicznego był Dziecięcy Chór Hrabstwa Wrexham, kucharze hrabstwa prezentowali i częstowali specjałami walijskiej kuchni;
- wizyty i kontakty nauczycieli oraz przedstawicieli edukacji.