Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Bardzo niepokojące wyniki badań...

2008-09-11, Czwartek

Znane są wyniki I etapu badań przesiewowych przeprowadzonych w ramach programu "Profilaktyka i korekcja w wadach postawy ciała u dzieci i młodzieży". Program był realizowany w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie Miasta Raciborza przy współpracy z powiatowym koordynatorem do spraw gimnastyki korekcyjnej przy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu. Badaniami, które przeprowadzono w kwietniu br., objęto ponad 800 dzieci w wieku od 6 do 7 lat (400 uczennic i 402 uczniów). W dniu dzisiejszym wyniki te zaprezentowano przedstawicielom gmin powiatu raciborskiego. Na 802 przebadanych dzieci, tylko u 37 nie stwierdzono żadnych wad. Uzyskane wyniki pokazują celowość podjętych działań i dążenia do objęcia badaniami jak największej liczby dzieci i młodzieży z terenu powiatu raciborskiego.

Wyniki przeprowadzonych badań:

Częstotliwość występowania wad postawy ciała w płaszczyźnie strzałkowej wśród chłopców i dziewcząt w przedziale wiekowym 6-7 lat (roczniki: 2000 i 2001):

- plecy płaskie u 25,6% badanej populacji;
- plecy okrągłe u 27,3% badanej populacji;
- plecy wklęsłe u 49,6 % badanej populacji;
- kolana szpotawe u 3% badanej populacji;
- kolana koślawe u 27,8% badanej populacj;i
- wady stóp u 64,7% badanej populacji;
- wady klatki piersiowej u 74,9% badanej populacji.

Asymetria w płaszczyźnie czołowej wśród badanej grupy:
Skoliozy – u 95% badanych;
Rotacja – u 76,8% badanych;
Asymetria miednicy – u 72,2% badanych.