Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Bezpłatne badania dla kobiet w ciąży na nosicielstwo paciorkowca z grupy B

2008-05-19, Poniedziałek

Powiat Raciborski oraz Szpital Rejonowy w Raciborzu organizują bezpłatne badania dla ciężarnych mieszkanek powiatu raciborskiego, będących w 35-37 tygodniu ciąży. Badania są finansowane przez Powiat Raciborski. Przeprowadza się je na nosicielstwo paciorkowca z grupy B.  Będą trwały od 26 maja do 13 grudnia 2008 r. Szczegółowe informacje uzyskać można pod nr tel. 032 755 51 70.

Badania mają związek  z narastającym ryzykiem infekcji ciężarnych, płodów oraz noworodków spowodowanych przez te drobnoustroje. Infekcje te skutkują coraz częściej posocznicami noworodków, mogącymi prowadzić w efekcie do obumarć wewnątrzmacicznych płodów i śmierci noworodków.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, istniejąca infekcja GBS (group B streptococcus) w zaawansowanej ciąży zwiększa ponad 25-krotnie ryzyko posocznicy (sepsy) noworodkowej w porównaniu z ryzykiem u kobiet, u których wynik badania mikrobiologicznego był ujemny.

Kobieta chcąca skorzystać z badania, musi okazać skierowanie od lekarza ginekologa-położnika i dostarczyć probówkę z wymazem do Laboratorium Mikrobiologicznego Szpitala Rejonowego w Raciborzu, od poniedziałku do soboty w godz. 07.00-14.00. Badania będą trwały od 26 maja do 13 grudnia 2008 r. Szczegółowe informacje uzyskać można pod nr tel. 032 755 51 70.