Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Godzina dla Ziemi dookoła świata

2009-03-26, Czwartek

Ponad 930 miast w 80 krajach, przez 25 stref czasowych zgaśnie w akcji WWF Godzina dla Ziemi 2009 - wśród nich będzie Racibórz. Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Urząd Miasta oraz Urząd Stanu Cywilnego przyłączą się w tym roku do światowej inicjatywy "Godzina dla Ziemi" (Earth Hour), którą organizuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Ideą przedsięwzięcia jest przeciwstawianie się największemu zagrożeniu dla naszej planety: zmianom klimatu. W akcji udział wezmą także szkoły dla których organem prowadzącym jest Powiat: Zespół Szkół Specjalnych oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu.

Dokładnie o 20:30 28 marca na Wyspach Chatham, małym archipelagu przy wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii, zostaną wyłączone generatory prądu, inicjując tym samym start największego wydarzenia, jakie kiedykolwiek zjednoczyło światową społeczność – zorganizowanej przez WWF Godziny dla Ziemi (Earth Hour 2009). Ta zainaugurowana w Nowej Zelandii, akcja WWF swoim zasięgiem obejmie miliard ludzi w ponad tysiącu miast i 25 strefach czasowych.
"Fala" gaszenia świateł zacznie nabierać rozpędu w regionie Azji i Pacyfiku, przechodząc przez Sydney, Seul, Pekin, Hong Kong, Kuala Lumpur, Manilę, Singapur, Bangkok, Dżakartę, Bombaj i Delhi wygaszające światła milionem pstryknięć, wyrażających troskę o przyszłość planety.
Godzina dla Ziemi to głos społeczności z całego świata słyszany w każdej strefie czasowej. Od ulic Cape Town po wzgórza Los Angeles, akcja WWF zjednoczy ludzi ze wszystkich grup społecznych w wezwaniu do działania na rzecz ochrony klimatu.
W Paryżu, “Mieście Świateł", zgaśnie między innymi Wieża Eiffel’a. W kolebce demokracji, tysiące Ateńczyków będą mogły obserwować gasnące światła na Akropolu. Mieszkańcy amerykańskich metropolii, takich jak Nowy Jork, Rio de Janeiro, Toronto, Buenos Aires, Chicago, Meksyk czy Las Vegas, będą mieli okazję przeżyć to wydarzenie w oświetleniu, jakiego na co dzień nie mają szans zauważyć – pod rozgwieżdżonym niebem.
Wojciech Stępniewski, kierownik projektu ‘Klimat i energia" WWF Polska podkreśla, że Godzina dla Ziemi to bezprecedensowy apel społeczności międzynarodowej skierowany do przywódców, którzy w grudniu tego roku spotkają się w Kopenhadze na Szczycie Klimatycznym i podejmą decyzję dotyczące przyszłości naszej planety. W czasie grudniowego szczytu dyskutowane będzie porozumienie, które ma zastąpić Protokół z Kioto. To od sukcesu tych rozmów zależy, czy po Kopenhadze ludzkość będzie mogła skutecznie walczyć o ograniczenie emisji CO2 i zahamowanie zmian klimatu, czy też wszystkie dotychczasowe działania z tym związane zostaną zaprzepaszczone. Miliony ludzi, którzy 28 marca w odpowiedzi na apel WWF zgaszą światło, dadzą potężny sygnał politykom, że w tej sprawie oczekują porozumienia ponad wszelkimi podziałami.

Zapraszamy do przyłączenia się do akcji!!!