Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

I Zlot Hufca Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka

2008-09-22, Poniedziałek

20 września 2008r. w Kuźni Raciborskiej, odbył się I Zlot Hufca ZHP Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka pod hasłem "Na wzorach przeszłości, wychowujmy dla przyszłości". Tego typu przedsięwzięcie zostało zorganizowane po raz pierwszy od momentu przyłączenia nieistniejącego już Hufca Racibórz do Hufca Kuźnia Raciborska 11 lat temu. Honorowy patronat nad imprezą objęli Starosta Raciborski oraz Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska.

Zlot został zorganizowany z okazji 60-lecia powstania pierwszej drużyny harcerskiej im. Bolesława Domańskiego w szkole podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej. Komendantką zlotu była phm. Alicja Kołton.

W Zlocie wzięło udział 185 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów z Hufca Ziemi Raciborskiej. Na uroczystości przybyli również zaproszeni goście: pierwszy Komendant Hufca hm. Jan Kluska, przedstawiciele Starostwa, Urzędu Miasta, oraz dyrektorzy placówek, w których działają gromady i drużyny.

Maria Cieślik, dyrektor szkoły podstawowej otrzymała Akt Pamiątkowy powstania pierwszej drużyny, który podkreślił wagę tego wydarzenia. Ruch zuchowy i harcerski przez dziesiątki minionych lat był głęboko zakorzeniony w tej szkole.

Komenda Zlotu otwarła wystawę historyczną, która prezentowała wieloletni dorobek Hufca Ziemi Raciborskiej. Można więc było zobaczyć kroniki hufcowe, obozowe, plansze z archiwalnymi zdjęciami, puchary, plakietki, odznaczenia, dyplomy itp. Na seniorów czekał również przygotowany film dokumentalny "Na wzorach przeszłości, wychowujmy dla przyszłości".

Goście mogli również oddać się wspólnym rozmowom i wspomnieniom w specjalnie przygotowanej kawiarence.

W tym samym czasie zuchy i harcerze brali udział w przygotowanych zajęciach plastyczny, technicznych, muzycznych i zabawowych. Instruktorzy prowadzili zajęcia w budynku szkoły.

Na wszystkich uczestników zlotu czekały identyfikatory, plakietki, oraz nagrody przekazane przez UM w Kuźni Raciborskiej i Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Każdy został również uraczony ciepłym posiłkiem w postaci grochówki i bułki.

Na zuchów i harcerzy czekały pokazy Ochotniczej Straży Pożarnej z zakresu medycznego i technicznego, z prezentacją sprzętu oraz samochodu specjalistycznego, pokaz Straży Granicznej z prezentacją sprzętu, który służy pogranicznikom w ich codziennej pracy. Na samym końcu policja zaprezentowała swój sprzęt, którym posługują się policjanci z różnego rodzaju wydziałów.

Na zakończenie uczestnicy zlotu zawiązali krąg, a komendant hufca podziękował wszystkim za obecność i organizację zlotu, zapraszając na kolejny II Zlot Hufca.

Zlot początkowo miał trwać 2 dni, jednakże bardzo zła pogoda nie pozwoliła na to organizatorom.

Partnerzy: szkoła podstawowa im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej, Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu, Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu, Ochotnicza Straż Pożarna (Zespół Medyczny) w Kuźni Raciborskiej.

Zdjęcia ze Zlotu Hufca dostępne w galerii hufca pod adresem: www.galeria.kuzniaraciborska.zhp.pl

phm. Marek Majewski
Komendant Hufca Ziemi Raciborskiej