Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

II Dni Kultury, w ramach "Roku Pamięci Josepha von Eichendorffa", w ZSO Nr 1 w Raciborzu...

2007-03-22, Czwartek

II Dni Kultury zainaugurowane zostaną uroczyście 27 marca br. W programie uroczystości wykłady dr. Josefa Gonschiora ("Portret Josepha von Eichendorffa" oraz "Miejsca i pomniki związane z pobytem J. von Eichendorffa"); zaplanowano również prezentację koła kulturoznawców zatytułowaną "Symboliczna wizja świata. Smoki jako element romantyczny w kulturze". Podczas uroczystości prezentowane będą także wystawy portretów i prac plastycznych poświęconych sylwetce Josepha von Eichendorffa oraz książek i prac poświęconych życiu i twórczości poety. Początek uroczystości o godz. 9.00 w auli ZSO Nr 1 w Raciborzu przy ul. Kasprowicza.

W drugim dniu imprezy (28 marca br.), o godz. 9.00 w ZSO Nr 1 rozpocznie się wykład dr. Janusza Nowaka zatytułowany "Pejzaże romantyczne i ich funkcja kulturotwórcza". Odbędą się również warsztaty poezji romantycznej (analiza wierszy romantycznych i warsztat malarski - słowo a plastyka). W trzeci dniu imprezy, w godzinach od 8.30 do 16.30 zaplanowano plener malarsko-fotograficzny w Łubowicach - miejscowości związanej z Eichendorffem. Młodzież pracować będzie pod okiem Gabrieli Habrom-Rokosz i Stanisława Spychały-Walenko.

II Dni Kultury zakończą się w piątek 30 marca br. Uroczystość odbędzie się w auli ZSO Nr 1 w Raciborzu, a rozpocznie ją wykład ks. dr. Henryka Rzegi "Joseph von Eichendorff a przyroda". Potem przewidziano ogłoszenie wyników konkursów i otwarcie wystawy poplenerowej.

Przypomnijmy. Rada Powiatu Raciborskiego ogłosiła rok 2007 "Rokiem Pamięci Josepha von Eichendorffa" w powiecie raciborskim. W tym roku przypada bowiem 150. rocznica śmierci tego niemieckiego poety romantycznego. W ramach obchodów "Roku Pamięci Josepha von Eichendorffa", Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego, Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Raciborzu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu, organizują wspólnie wiele imprez mających na celu przybliżenie mieszkańcom powiatu postaci Eichendorffa. Szczegóły znaleźć można na internetowej stronie www.powiatraciborski.pl i na plakatach.