Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Informacja Szpitala Rejonowego w Raciborzu w sprawie funkcjonowania poradni specjalistycznych

2008-10-22, Środa

W nawiązaniu do informacji medialnych dotyczących problemów,związanych z funkcjonowaniem poradni specjalistycznych w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu, Dyrekcja Szpitala przedstawia niniejszą informację.

Okres rozliczeniowy z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w 2008 r. został podzielony na dwa okresy:
- od 01.01.2008 do 30.04.2008-automatyczne przedłużenie przez NFZ umowy z 2007 r.; wartość kontraktu wyniosła ponad 900 tys. zł,
- od 01.05.2008 do 31.12.2008-umowa została podpisana na podstawie ogłoszonych postępowań konkursowych.

W postępowaniu konkursowym na okres od 01.05.2008 do 31.12.2008 Dyrekcja Szpitala złożyła ofertę zgodnie z planowanym zapotrzebowaniem na poszczególne świadczenia w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu na ponad 2,5 mln zł.

W wyniku negocjacji z Narodowym Funduszem Zdrowia ostateczna przyznana wartość kontraktu dla Szpitala Rejonowego w Raciborzu wyniosła około 1,7 mln zł, co stanowi 68% potrzeb.

Główne zmiany w zakontraktowanych świadczeniach:
- brak kontraktu na świadczenia w zakresie:gastroenterologii,neurologii i leczenia chorób naczyń,
- zakontraktowanie dodatkowych świadczeń w zakresie preluksacji,
- poradnia Hepatologiczna została przekształcona w Poradnię Chorób Zakaźnych,zgodnie z wymogami NFZ.

W trakcie realizacji kontraktu pacjenci są przyjmowani w kolejności zgłoszeń, zgodnie z zakontraktowanymi ilościami punktów w odpowiednich poradniach.

Zgodnie z wymogami Narodowego Funduszu Zdrowia:
- prowadzona jest codzienna sprawozdawczość z ilości wykonanych świadczeń wraz z ich przekroczeniami,
- do 10 dnia każdego miesiąca są podawane infomacje, co do kolejek oczekujących pacjentów w poradniach, ukazujące się na stronach internetowych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Średnia ilość pacjentów leczonych obecnie w Szpitalu wynosi 9 000 miesięcznie, natomiast według kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia powinno to być 7 000 pacjentów miesięcznie.

Pomimo występowania comiesięcznych przekroczeń kontraktu,podjęto decyzję o nieograniczaniu w radykalny sposób realizacji świadczeń medycznych.

W ciągu roku przeprowadzono kolejne renegocjacje umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia:
- pierwsza renegocjacja z 10.06.2008 miała na celu zwiększenie zbyt małej ilości punktów przyznanej przez NFZ w pierwotnej umowie w poradni nefrologicznej i chorób zakaźnych; wartość renegocjacji-ponad 75 tys.zł,
- druga renegocjacja z 05.08.2008 miała na celu pokrycie bieżących przekroczeń występujących w poszczególnych poradniach; wartość renegocjacji-ponad 260 tys.zł,
- trzecia renegocjacja z 08.10.2008, zwiększa w znaczny sposób ilości zakontraktowanych świadczeń w poradniach; wartość renegocjacji-ponad 230 tys.zł.

Łączna wartość renegocjacji w 2008 r.wyniosła ok.600 tys.zł.

W związku z tym, że środki finansowe w ramach trzeciej renegocjacji kontraktu przy ustalonych już kolejkach oczekujących pacjentów, zostały przyznane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w czasie, gdy do końca roku pozostały już tylko dwa miesiące, Szpital Rejonowy w Raciborzu informuje, że realizacja ilości punktów przyznanych przez NFZ jest znacznie utrudniona w tak krótkim czasie, tym niemniej Szpital dołoży wszelkich starań, aby pacjenci byli przyjmowani zgodnie z ustaloną kolejnością.

Natomiast wszystkie nagłe przypadki zachorowań i pacjenci z wszelkimi urazami są przyjmowani na bieżąco we wszystkich poradniach Szpitala Rejonowego.