Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Informacja o dotacjach na zadania proekologiczne

2010-03-12, Piątek

Z dniem 1 stycznia 2010 r. zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 listopada 2009 r. o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, zlikwidowane zostały gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a dotychczasowe przychody tych funduszy stały się odpowiednio dochodami budżetów gmin i powiatów.

Obowiązująca ustawa o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r. przewiduje możliwość udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowych jedynie jednostkom sektora finansów publicznych. Natomiast nie ma prawnych możliwości udzielania dotacji z budżetu powiatu, jak to było dotychczas ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dla podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych, w tym osób fizycznych realizujących zadania związane z ochroną środowiska.

W związku z powyższym Starostwo Powiatowe w Raciborzu informuje, że zaprzestano przyjmowania wniosków m.in. na dofinansowanie zadań polegających na usuwaniu azbestu z obiektów budowlanych.

Jednocześnie informujemy, że wprowadzone zmiany spotkały się z powszechną krytyką zarówno ze strony społeczeństwa, jak również władz samorządowych w całym kraju. W związku z powyższym Ministerstwo Środowiska zapowiedziało już podjęcie odpowiednich działań legislacyjnych mających na celu przywrócenie możliwości udzielania dotacji m.in. osobom fizycznym na zadania proekologiczne. Po wprowadzeniu odpowiednich zmian ustawowych umożliwiających udzielanie pomocy finansowej jednostkom niezliczonym do sektora finansów publicznych, w tym osobom fizycznym, nowe zasady udzielania dotacji zostaną podane do publicznej wiadomości.

Wszelkie dodatkowe informacji w przedmiotowej sprawie można uzyskać w Referacie Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Raciborzu, tel. 32/45 97 337.