Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

"Mamo, Tato - dbaj o moje bezpieczeństwo"...

2006-09-14, Czwartek

Akcja pod hasłem "Mamo, Tato - dbaj o moje bezpieczeństwo" przeprowadzona zostanie na terenie powiatów raciborskiego i wodzisławskiego. Objętych nią zostanie około 3 tys. przedszkolaków (6 latków) z prawie 100 przedszkoli.
- Akcja pod hasłem "Mamo, Tato - dbaj o moje bezpieczeństwo" jest wynikiem wielu czynników. Pomysł zrodził się po analizie policyjnych statystyk, które dają obraz "bezpieczeństwa polskich dróg". Jak wiadomo, dzieci do 7 roku życia mogą uczestniczyć w ruchu drogowym jedynie pod opieką osoby dorosłej. To nie jest jednak gwarancją pełnego bezpieczeństwa - tłumaczy Dariusz Graczyk z Doradztwa Podatkowego "Graczyk i Wspólnicy", który jest pomysłodawcą i organizatorem całego przedsięwzięcia. - Choć wyraźnie spada ilość wypadków drogowych z udziałem dzieci, to i tak wciąż jest to w naszym kraju duża liczba. Dlatego potrzebne są akcje informacyjno-edukacyjne kierowane dla dzieci - dodaje Dariusz Graczyk.

Jak wynika z policyjnych statystyk Komendy Głównej Policji, w roku 1997 miało miejsce 10.950 wypadków z udziałem dzieci w wieku do 14 lat, a w roku 2004 takich wypadków było tylko 6.630. Spada również liczba dzieci zabitych w tych wypadkach. Systematyczny spadek odnotowywany jest od 1995 roku, kiedy to na polskich drogach zginęło 415 dzieci, w roku 2004 tylko 223.

Na potrzeby akcji stworzone zostały plakaty informacje, które przekazane zostały do przedszkoli oraz urzędów miast i gmin w obu powiatach. Ponadto w czasie trwania akcji rozdanych zostanie około 2 tys. znaczków odblaskowych (żelków) oraz inne materiały dotyczące bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Oprócz działań edukacyjnych, w ramach akcji zorganizowany będzie też konkurs plastyczny pod hasłem "Mamo, Tato - dbaj o moje bezpieczeństwo".

Akcja została uroczyście zainaugurowana w powiecie raciborskim 13 września br. - w Przedszkolu Nr 10 w Raciborzu. Finał zaplanowano na 19 października o godz. 10.00 w Raciborskim Centrum Kultury.