Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Mieszko 2009 - nagrody w dziedzinie kultury przyznane

2010-02-01, Poniedziałek

W niedzielę w Szonowicach odbyła się II Gala Kultury, podczas której wręczone zostały nagrody w dziedzinie twórczości i upowszechniania kultury. Nagroda przyznawana jest wyróżniającym się animatorom kultury, którzy swoimi dokonaniami przyczyniają się do nobilitacji kultury powiatu raciborskiego. Nominowanych, spośród nadesłanych zgłoszeń, wybrała kapituła obradująca pod przewodnictwem rektora raciborskiej PWSZ, dr hab. Michała Szepelawego, a nagrodzonych - Starosta Raciborski Adam Hajduk.

Mieszka A.D. 2009 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

- twórczość literackaWanda Gizicka – poetka, autorka dziesięciu tomików wierszy, członkini Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie;

- animacja kulturalna - Kornelia Pawliczek-Błońska – nauczycielka, animator kultury w gminie Krzanowice, reaktywowała i prowadzi chór Cecylia, pielęgnuje zwyczaje ludowe, organizując co roku inscenizację pt. Grzebanie basa;

- twórczość plastyczna - Jan Socha – kowal z wielopokoleniowej rodziny kowalskiej z Bieńkowic, twórca muzeum kowalstwa z największymi zbiorami w kraju;

- twórczość estradowa - taniec - Małgorzata Dziedzic – instruktor tańca towarzyskiego w Raciborskim Centrum Kultury, prowadzi od lat kursy dla adeptów, jak i przygotowuje pary do turniejów, organizuje autorską imprezę pt. Prezentacje taneczne;

- twórczość estradowa muzyka - Leon Niewrzoł – założyciel i dyrygent Orkiestry Dętej Fabryki Obrabiarek Rafamet w Kuźni Raciborskiej, nauczyciel, działacz społeczny.

Nagrodę specjalną za całokształt twórczości artystycznej otrzymał Paweł Kowol - wybitny dyrygent, kompozytor oraz autor ponad 2,5 tys. utworów.

Każdy z laureatów, oprócz statuetki, otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł, natomiast laureat nagrody specjalnej – 4000 zł. Wszyscy nominowani otrzymali szklane, pamiątkowe statuetki Mieszka.

Gościem specjalny Gali był znany literat Ernest Bryll. W części artystycznej wystąpił zespół Angel Wings oraz kabaret Moksirki z Kuźni Raciborskiej. Całość prowadziła Agnieszka Błońska.