Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Mieszko 2010 - nagrody w dziedzinie kultury przyznane

2011-01-30, Niedziela

Dziś w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach odbyła się III Gala Kultury, podczas której wręczone zostały coroczne nagrody w dziedzinie kultury – Mieszko AD 2010. Nagroda przyznawana jest wyróżniającym się animatorom kultury, którzy swoimi dokonaniami przyczyniają się do nobilitacji kultury powiatu raciborskiego. Nominowanych, spośród nadesłanych zgłoszeń, wybrała kapituła obradująca pod przewodnictwem rektora raciborskiej PWSZ, dr hab. Michała Szepelawego, a nagrodzonych - Starosta Raciborski Adam Hajduk.

Mieszka A.D. 2010 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

- twórczość literacka - Grażyna Drobek - Bukowska;
Nagrodę laureatce wręczyli Kornelia Lach i Grzegorz Niestrój.

- animator kultury - Barbara Gromotka;
Nagrodę laureatce wręczyli Janina Wystub oraz Adam Wajda.

- twórczość plastyczna - Michał Justycki;
Nagrodę laureatowi wręczyli Edyta Szajt i Michał Fita.

- twórczość estradowa - taniecIlona Świerczek;
Nagrodę laureatce wręczyli Ludmiła Nowacka oraz Manfred Wrona.

- twórczość estradowa - muzyka - Katarzyna Gierszewska;
Nagrodę siostrze laureatki wręczyli Małgorzata Paletta i Grzegorz Utracki.

- szczególne osiągnięcie w zakresie upowszechniania kultury w 2010 r. – ks. Jan Rosiek
Tę nagrodę laureat otrzymał z rąk Elżbiety Biskup oraz Andrzeja Wawrzynka.

Nagrodę specjalną za całokształt twórczości artystycznej otrzymał artysta-plastyk Marian Chmielecki.
Nagrodę wręczył Adam Hajduk Starosta Raciborski wraz z Gabrielą Lenartowicz, ks. Biskupem Janem Wieczorkiem, Michałem Szepelawym.

Każdy laureat oprócz brązowej statuetki Mieszka otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł (brutto), natomiast laureat nagrody specjalnej - 4000 zł (brutto). Ponadto, nominowani otrzymali szklane, pamiątkowe statuetki Mieszka.

O oprawę artystyczną zadbali: Grupa Teatralna Irrealis, grupa wokalna Miraż (obie działające przy Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu) oraz Hanna Hołek, która wystąpiła z mini recitalem. Galę prowadził Jarosław Bucki.