Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Młodzież węgierska w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu

2023-10-11, Środa
Grupa młodzieży z Wegier na śluzie Zbiornika Racibórz Dolny
W dniach 18-22.09.2023 odbyła sie druga z mobilności w projekcie "Miasto nad rzeką" realizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu i Blanka Teleki Gimnázium w Zugló w ramach V-4 Gen Mini Grants Visegrad Fund.

Tym razem grupa 10 węgierskich uczniów i 3 nauczycieli odwiedziła Racibórz.

W trakcie pobytu uczestnicy projektu skupili się na rzece Odrze, badali jej wpływ na kształt, rozwój i fukcjonowanie naszego miasta oraz możliwości jakie istnieją na jej brzegach. Wzięli udział m.in. w warsztatach etnograficznych na temat zapomnianych zawodów oraz tradycji związnych bezpośrednio z rzeką w raciborskim Muzeum, warsztatach ekologicznych poświęconych przystosowaniu zwierząt do życia w rzekach miejskich połączonych z kształceniem w zakresie dysekcji ryb, prezentacji poświęconej przyczynom i skutkom powodzi z 1997 r. oraz działaniach rekreacyjnych: rajdzie rowerym na polder Buków oraz spływie kajakowym rzeką Odrą do Grzegorzowic.

Zrealizowany projekt edukacyjny "Miasto nad rzeką" umocnił pozycję raciborskiego Kasprowicza na arenie edukacji międzynarodowej, po raz kolejny podkreślając potencjał edukacyjno-organizacyjny tej placówki.