Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Najpiękniejsza wieś i zagroda województwa śląskiego - w powiecie raciborskim

2008-10-23, Czwartek

W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięto V edycję Konkursu "Piękna wieś Województwa Śląskiego"

Nagrody przyznano w trzech kategoriach: "Najpiękniejsza wieś", "Najpiękniejsza zagroda" oraz "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi".

W kategorii "Najpiękniejsza wieś" przy ocenie brano pod uwagę zaangażowanie społeczności lokalnej w działaniach na rzecz wsi, sposoby współdziałania samorządu z mieszkańcami oraz umiejętności zaprezentowania dorobku wsi podczas wizytacji Komisji. Zwycięzcami zostali:
I miejsce – Tworków, gmina Krzyżanowice – powiat raciborski

Właściciel "Najpiękniejszej zagrody" wiejskiej musiał zadbać o estetykę całości gospodarstwa. Oceniano zakres przedsięwzięć dostosowujących do wymogów ochrony środowiska, a także czynniki rozwoju i wzrostu gospodarczego. Wymogi te najlepiej spełnili:
I miejsce – Państwo Cecylia i Jerzy Cycoń, gmina Nędza – powiat raciborski

Za "Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi" uznano:
I miejsce – Łagiewniki Małe, gm. Pawonków – Budowa otwartej sali zabaw i adaptacja pomieszczeń po byłym Klubie Rolnika na świetlicę środowiskową
II miejsce – Bystra, gm. Wilkowice, pow. bielski – "Skwer z wyrzeźbioną duszą" miejsce rekreacyjno-turystyczne
III miejsce – Borowce, gm. Dąbrowa Zielona, pow. częstochowski – Świetlica dla dzieci i młodzieży
Przy wyborze kierowano się pomysłowością, zaangażowaniem społeczności lokalnej w jego realizację oraz umiejętnością zaprezentowania przedsięwzięcia.

Komisja przyznała także 17 wyróżnień we wszystkich kategoriach konkursu.
W tegorocznej V edycji konkursu łączna wartość nagród wyniosła 85 tys. zł. W rywalizacji
o nagrody uczestniczyło 30 gmin, zgłoszono 55 projektów.

Nagrody zostaną wręczone 24 listopada br. podczas Forum Sołtysów w Katowicach.