Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Data i godzina wydania: 25.02.2010 - godz. 13:15

Nazwa biura: Biuro Prognoz Hydrologicznych Wrocław

Zagrożenie: przekroczenie stanu alarmowego

Stopień zagrożenia: 3 (w skali 3-stopniowej)

Ważność: od godz. 13:00 dnia 25.02.2010 do godz. 12:00 dnia 27.02.2010

Obszar: Rejon hydrologiczny III - dorzecze górnej i Środkowej Odry

Przebieg: W ciągu najbliższych dwóch dni spływ wód z topnienia pokrywy śnieżnej i prognozowane opady deszczu po południu w dniu 26 i w nocy z 26/27.02. będą powodować ponowne i dalsze wzrosty stanów wody w dorzeczu górnej i środkowej Odry. Na górnej Odrze stany wody mogą wzrosnąć do stanów około alarmowych. Wzrosty stanów wody lokalnie powyżej stanów alarmowych przewidywane są w rzekach nizinnych i podgórskich, zwłaszcza na dopływach dorzecza górnej Odry (Olzy, Bierawce, Kłodnicy, Osobłogi) i środkowej Odry (Oławy, Ślęzy, Bystrzycy, Widawy, Kaczawy, Baryczy, dolnego Bobru i Nysy Łużyckiej).
Odrą poniżej Raciborza-Miedonii do Oławy przemieszczać się będzie kolejna fala wezbrania przy stanach o ok. 20 do 40 cm, a Ujściu Nysy ok. 70 cm powyżej stanów ostrzegawczych, w Kożlu i Opolu poniżej stanów ostrzegawczych. Na odcinku Odry od Nietkowa do Słubic przewidywane są dalsze wzrosty stanów wody o ok. 50 cm powyżej stanów alarmowych.
Skutki: zagrożenie dla obszarów zalewowych, lokalne podtopienia terenów obniżonych i bezodpływowych, uniemożliwienie prowadzenia prac hydrotechnicznych w korytach rzek, niebezpieczeństwo dla przebywających nad brzegami rzek (turystów, wędkarzy).