Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Ochrona Środowiska w Ruchu - młodzież ZSM wyruszy do Walii

2008-07-16, Środa

27. lipca w Hrabstwie Wrexham w Walii rozpocznie się międzynarodowe trójstronne spotkanie młodzieży, która uczestniczyć będzie w projekcie pt. "Ochrona Środowiska w Ruchu". Ośmioosobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu wraz z opiekunami spotka się ze swoimi rówieśnikami z Niemiec oraz Walii. Projekt angażujący blisko 30 młodych ludzi jest współfinansowany ze środków Narodowej Agencji Programu "Młodzież w działaniu" i potrwa do 3. sierpnia.

Celem projektu "Ochrona Środowiska w Ruchu" jest dostarczenie teoretycznej i praktycznej wiedzy w zakresie ochrony środowiska poprzez aktywny udział w specjalnie dobranych mini-projektach. Ponadto uczestnicy odwiedzą różne walijskie miejsca związane z ochroną środowiska (m.in. nadleśnictwa, hodowle zwierząt, akwedukt) tak, aby mogli zrozumieć jakie szerokie spektrum zadań obejmuje ta dziedzina oraz co oni sami mogą w tym zakresie zrobić. Projekt zapewnia sprzyjające warunki dla młodych ludzi, z różnych kultur, którzy ucząc się od siebie nawzajem mają szansę na przezwyciężenie stereotypów i barier kulturowych oraz dostrzeżenie korzyści ze Wspólnej Europy.

Cele projektu:
- poznanie innych kultur,
- poznanie nowych umiejętności ochrony środowiska naturalnego i pracy w zespole,
- pokazanie zdolności do planowania, przygotowania i zaprezentowania krótkiej prezentacji,
- wymiana doświadczeń w zakresie ochrony środowiska w poszczególnych krajach,
- zwiększenie zrozumienia roli ochrony środowiska i dziedzictwa naturalnego,
- wspólna praca i zabawa.

Tegoroczny projekt jest kontynuacją trójstronnych spotkań młodzieży z partnerskich Powiatów Raciborskiego, Märkischer oraz Wrexham, które odbywają się cyklicznie w począwszy od roku 2005. I tak:
2005 r. - "Impresje Wielkanocno-Wiosenne w Polsce, Niemczech i Walii";
2006 r. - "Węgiel, stal, żelazo. Od uprzemysłowienia do globalizacji. Rozwój gospodarczy i przemysłowy na Śląsku, w Północnej Walii i w północnej Nadrenii Westfalii";
2007 r. - "Węgiel, Słońce, Wiatr i Woda – zmiany klimatyczne wymagające działania".