Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

POMAGAJMY BEZDOMNYM ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

2011-01-12, Środa

Problem bezdomnych zwierząt, zwłaszcza psów, z roku na rok narasta. Często porzucane są psy stanowiące tzw. "nietrafione gwiazdkowe prezenty", a zwierzęta, które przecież nie potrafią mówić - cierpią nierzadko wobec ludzkiego okrucieństwa, głupoty, czy obojętności. W tak trudnej dla zwierząt porze roku, bezpańskie psy i koty potrzebują pomocy ludzi, by przetrwać mroźne miesiące. Z tego powodu powinniśmy być szczególnie uwrażliwieni na potrzeby napotykanych przez nas czworonogów. W natłoku codziennych obowiązków powinniśmy przystanąć na chwilę, by usłyszeć wołanie o pomoc bezbronnych zwierząt. Psy i koty żyjące obok nas potrzebują w mroźne dni ciepłego kąta. Jednym z rozwiązań będzie pozostawienie uchylonego okna w piwnicy, co umożliwi im przetrwanie. Pamiętajmy także, że osoby utrzymujące zwierzęta domowe, mają obowiązek zapewnić im pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności organizują ochronę przed bezdomnymi zwierzętami. Zatem w przypadku odnotowania zdarzeń błąkania się bezpańskich psów lub kotów mieszkańcy powinni zgłosić ten fakt do właściwego urzędu miasta lub gminy.
Koty i psy z terenu Raciborza mogą być przekazywane do schroniska dla zwierząt przy ul. Komunalnej 9 w Raciborzu. Pamiętajmy, że umieszczenie niechcianego zwierzęcia w schronisku niewątpliwie zwiększy szansę na znalezienie nowego domu, a ludzie adoptując zwierzę zyskają przyjaciela na całe życie. Pamiętajmy jednak, że adopcje zwierząt powinny być odpowiedzialne i przemyślane, aby wybrany został czworonóg najlepiej odpowiadający potrzebom, oczekiwaniom i warunkom.
Poniżej podajemy dane teleadresowe do schroniska w Raciborzu:

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu
ul. Komunalna 9
47-400 Racibórz
tel. (032) 415-88-44

Godziny otwarcia schroniska od poniedziałku do niedzieli od godz. 8.00 - 16.00.