Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Powiat raciborski na III Ogólnopolskim Kongresie Odnowy Wsi

2009-06-01, Poniedziałek

W dniach 28-30 maja br. w Podlesicach (g. Kroczyce) odbył się III Ogólnopolski Kongres Odnowy Wsi. W największym spotkaniu wiejskich samorządowców wzięło udział około 1,5 tys. delegatów z całego kraju. W gronie uczestników nie zabrakło przedstawicieli Powiatu Raciborskiego. Barwy Raciborszczyzny reprezentowały wsie Owsiszcze i Tworków – laureaci konkursu na najpiękniejszą wieś województwa śląskiego.

Było to największe spotkanie wiejskich samorządowców w Polsce. Wzieli w nim udział wójtowie, starostowie oraz działacze organizacji wiejskich i rolniczych z całego kraju. W inauguracji kongresu uczestniczył wicepremier Grzegorz Schetyna, a także parlamentarzyści, wojewodowie i marszałkowie województw z całego kraju.

W programie kongresu znalazły się m.in. prezentacje doświadczeń w realizacji regionalnych programów odnowy obszarów wiejskich, w tym Województwa Śląskiego - trzeciego w skali kraju po województwach opolskim i pomorskim regionalnego programu odnowy wsi. Omawiane było także wykorzystanie funduszy unijnych. Wykładom, warsztatom i panelom dyskusyjnym towarzyszyły wizyty w gminach realizujących Program Odnowy Wsi Województwa Śląskiego.

Walory turystyczno-krajoznawcze oraz produkty regionalne ziemi raciborskiej były prezentowane przez przedstawicieli wsi Owsiszcze i Tworków (g. Krzyżanowice), laureatów konkursu „Piękna wieś Województwa Śląskiego” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Na stoisku wystawienniczym, obok materiałów promocyjnych Powiatu raciborskiego, prezentowane były publikacje – broszury, foldery, gadżety oraz produkty regionalne.

Organizatorem kongresu było Województwo Śląskie oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów.