Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Powiatowa placówka z najlepszym projektem w Polsce !

2023-06-13, Wtorek
Kobieta stojąca przy ściance
Międzynarodowe projekty edukacyjne zagościły w ZSO nr 1 w Raciborzu 5 lat temu. Pozyskując fundusze z programów unijnych, placówka stawia na rozwój w zakresie edukacji młodzieży oraz kształcenia nauczycieli.

"Dzięki tym projektom – podkreśla dyrektor ZSO nr 1 Marzena Kacprowicz - nasza szkoła mogła zaistnieć na arenie międzynarodowej. Nawiązała trwałe kontakty partnerskie z placówkami we Francji, Turcji, Włoszech, Rumunii, Luksemburgu, Czechach, na Malcie i Węgrzech, które zaowocowały wspólnymi działaniami w zakresie ekologii, rekreacji, sztuki, edukacji włączającej i ekonomii. To ogromna szansa dla młodzieży na poznanie rówieśników z innych krajów, podróżowanie, rozwijanie własnego potencjału językowo-kulturowego, przełamywanie stereotypów, zabawę, naukę i pracę w międzynarodowych zespołach. Dla nauczycieli to z kolei szansa na wymianę doświadczeń, podglądanie sprawdzonych rozwiązań w szkołach za granicą".

Z takiej szansy z pewnością skorzystali uczestnicy francuskojęzycznego projektu "L'euro: hier, aujourd'hui, demain" zrealizowanego we współpracy z Luksemburgiem i włoską wyspą Lipari w dwóch uzupełniających się programach: eTwinning oraz Erasmus+. W ramach wspólnych działań młodzież raciborskiego Kasprowicza pogłębiała swoją wiedzę na temat wpływu Unii Europejskiej oraz roli wspólnej waluty euro w życiu Europejczyków. Wirtualne wyzwania eTwinningu połączone z realnym doświadczeniem Erasmusa zaowocowały sukcesem. Jakość i efekty projektu zostały docenione przez organizatorów konkursu "Nasz Projekt eTwinning 2023" - Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie, która przyznała mu tytuł najlepszego projektu w Polsce w kategorii Synergia eTwinning – Erasmus+.

Podczas uroczystej gali zorganizowanej 6 czerwca 2023 r. w gdańskiej Olivii Star laury w imieniu zwycięskiego zespołu ZSO nr1 odebrała koordynator projektu Małgorzata Sokołowska.