Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Pożegnanie Leonarda Wochnika

2010-01-25, Poniedziałek

20 stycznia br. zmarł Leonard Wochnik, legenda Gminy Rudnik, animator wielu zdarzeń i projektów związanych z postacią Josepha von Eichendorffa. Uroczystość pogrzebowa odbyła się w Łubowicach.

Leonard Wochnik wniósł ogromy wkład w promocję i upowszechnienie postaci Josepha von Eichendorffa. Do jego największych sukcesów należy m.in. uruchomienie legendarnego XIX-wiecznego młyna w Brzeźnicy, a wcześniej stworzenie Izby poety przy CKiS w Łubowicach. Jego stała współpraca z Uniwersytetem Jagiellońskim spowodowała utworzenie archeologicznej wystawy stałej poświęconej kulturze łużyckiej i jej śladów na terenie gminy Rudnik.

Leonard Wochnk był animatorem wielu zdarzeń i projektów związanych nie tylko z życiem i twórczością poety J. von Eichendorffa ale i innych postaci historycznych. Oprowadzał wycieczki, dzielił się historią swojej "Małej Ojczyzny", chętnie angażował w różnorodne przedsięwzięcia. W 2009 r. otrzymał medal "Zasłużony dla Gminy Rudnik".

16 lutego minie 20. rocznica powstania Stowarzyszenie Miłośników Poezji J. von Eichendorffa, którego założycielem i prezesem był Leonard Wochnik.

Jego działania przyczyniły się do rozpowszechnienia Powiatu Raciborskiego jako miejsca łączącego kultury różnych narodów. Odszedł bardzo pracowity i niezwykle skromny człowiek.