Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Refundacja składek na ubezpieczenie na ubezpieczenie społeczne osób niepełnosprawnych ...

2008-01-11, Piątek

Refundacja dokonywana jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie.

PODMIOTY UPRAWNIONE DO REFUNDACJI:

1. PRACODAWCY
- prowadzący zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej,
- zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiarczasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%,
- zatrudniający mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, bez względu na wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

2. OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE PROWADZĄCE DZIAŁALNOŚĆ
GOSPODARCZĄ

REFUNDACJA SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

WARUNKI UBIEGANIA SIĘ O REFUNDACJĘ PRACODAWCY:
- zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych,
- terminowe opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w całości,
- brak zaległości wobec Funduszu.

OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE PROWADZŃCE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZĄ:
- wykonywanie we własnym imieniu działalności gospodarczej,
- posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia traktowanego na równi z tym orzeczeniem - bez względu na posiadany stopień niepełnosprawności,
- terminowe opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w całości.

REJESTRACJA
Rejestracja pracodawców oraz osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą prowadzona jest od 2 stycznia 2008 r. przez Biuro Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Al. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa, na podstawie zgłoszeń dokonanych za pośrednictwem poczty bądź zgłoszeń osobistych.

Pracodawcy zarejestrowani w Funduszu w celu ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzeń nie będą musieli ponownie rejestrować się na potrzeby ubiegania się o refundację składek.

Rejestracji należy dokonać na 30 dni przed dniem złożenia pierwszego wniosku o wypłatę refundacji.

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą mogą dokonywać rejestracji bez względu na posiadany stopień niepełnosprawności.

Szczegółowe informacje na temat rejestracji oraz składania dokumentów można uzyskać na stronach internetowych Funduszu (www.pfron.org.pl w zakładce SOD) bądź telefonicznie.

Ponadto począwszy od 15 stycznia 2008 r. Fundusz uruchamia specjalną infolinię 0801 233 554 gdzie beneficjenci mogą uzyskać wszelkie niezbędne informacje dotyczące procesu rejestracji oraz wypełniania dokumentów koniecznych dla uzyskania refundacji składek.