Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Rok Pamięci Josepha von Eichendorffa dobiegł końca...

2007-12-13, Czwartek

- Dobiega końca Rok Pamięci poświęcony wielkiemu poecie epoki romantyzmu ziemi raciborskiej - Josephowi von Eichendorffowi. Pragnę wyrazić najszersze słowa uznania i podziękowania za trud podjęty w przygotowanie imprez upamiętniający twórczy dorobek tego wielkiego romantyka - mówił Starosta Raciborski. - Serdecznie dziękuję za osobisty wkład oraz zaangażowanie w uświetnienie obchodów - kontynuował.

Rok 2007 został przez Radę Powiatu Raciborskiego ogłoszony Rokiem Pamięci Josepha von Eichendorffa, która chciała w ten sposób oddać cześć i przybliżyć postać tego romantycznego poety, urodzonego w Łubowicach - na ziemi raciborskiej. W ciągu całego roku, na terenie powiatu raciborskiego, Nysy oraz Republiki Czeskiej zorganizowano wiele przedsięwzięć - koncertów, wystaw, konkursów, warsztatów czy festynów.

We wczorajszym spotkaniu uczestniczyły władze Powiatu Raciborskiego, radni Powiatu oraz licznie przybyli goście - organizatorzy imprez upamiętniających Josepha von Eichendorffa oraz osoby, dzięki którym możliwe było tak duże przedsięwzięcie. Na sali zasiedli m.in.:
- ksiądz Henryk Rzega - proboszcz parafii w Łubowicach,
- Ludwig Neudorfer - wice Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu,
- Henryk Siedlaczek - poseł na Sejm RP,
- Alfred Otlik - autor książki pt. "Joseph von Eichendorff na karcie pocztowej",
- Paweł Newerla - autor słowa wstępnego do książki,
- Jerzy Wziontek - były Starosta Raciborski.

rokWczorajszemu spotkaniu towarzyszyła prezentacja wystaw:
- fotografii zamków rodu Eichendorffa;
- "Eichendorff - Schueller - Wettbewerb" - międzynarodowy konkurs o życiu i twórczości J.von Eichendorffa - obrazy do słów wiersza J.von Eichendorffa "Po nocy";
- płaskorzeźby - efekt warsztatów "Ród Eichendorffów w płaskorzeźbie" - prace w masie solnej, gipsie i glinie; motywem prac były ruiny zamku i kościół w Tworkowie, zamek w Szilerzowicach, ruiny zamku w Sławikowie i Łubowicach oraz młyn w Brzeźnicy.

Spotkanie uświetniły występ artystyczny dzieci z Zespołu Szkół w Grzegorzowicach.

Przypomnijmy.
W ramach obchodów odbyły się m.in. następujące wydarzenia:
- XVI Konkurs recytatorski poświęcony poezji J. von Eichendorffa i A. Mickiewicza,
- Festyn z okazji 100. rocznicy poświęcenia pierwszego pomnika-kamienia J. von Eichendorffa w Brzeziu oraz 1. rocznicy odbudowanego obelisku w Raciborzu-Brzeziu -poświęcenie popiersia poety,
- "Eichendorff - Schüler - Wettbewerb" - Konkurs o życiu i twórczości J. von Eichendorffa,
- Poświęcenie historycznego, odrestaurowanego młyna Eichendorffa w Brzeźnicy,
- Wystawa płaskorzeźby, połączona z konkursem "Ród Eichendorffów w płaskorzeźbie" oraz seminarium naukowe pt. "Eichendorffowie - możny ród pogranicza: Tworków - Szylerzowice" wraz z wystawą poplenerową,
- Uroczyste otwarcie nowego łącznika szkoły. Zjazd absolwentów klas dwujęzycznych. Nadanie imienia Josepha von Eichendorffa Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi,
- Festyn Eichendorffa w Łubowicach - spotkanie międzynarodowe,
- Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. "Joseph von Eichendorff neu lesen - nowe czytanie Josepha von Eichendorffa",
- XVII Festiwal Pieśni Chóralnej do słów J. von Eichendorffa.